בחירות 2013 – תחזית מנדטים אחרונה

ארבעה ימים לפני הבחירות והיום התפרסמו הסקרים האחרונים של מערכת הבחירות 2013. ממחר ועד יום שלישי בעשר בלילה, אסור על פי חוק לפרסם כל דבר סקר חדש באופן פומבי.  בעיתון הארץ (קמיל פוקס) ובידיעות אחרונות (מינה צמח) התפרסמו שני סקרים לפיהם הימין נחלש והפער הבינגושי עומד על שישה מנדטים בלבד (63 מול 57).  אולם מנגד התפרסמו אתמול שני סקרים במעריב וברשת ב' ולפיהם הימין מקבל יותר מ-70 מנדטים. אכן סטיית התקן בין הסוקרים השונים זינקה השבוע פי שתים מ1.7 בשבוע שעבר ל3.5 היום (עבור ממוצע המנדטים של גוש הימין).  רגע לפני הבחירות הסקרים לבסוף מעט התפצלו ונוצר סוג של מתח מי יצדק אחרון; נצחון סוחף ומוחץ לימין או נצחון דחוק, כמעט תיקו, לשני הגושים והפסד של כ-10 מנדטים לחיבור הליכוד-ישראל ביתנו.  הבעיה היא שנדמה שהסקרים התפצלו לפי השיוך הפוליטי של העיתונים – וזה אף פעם לא בריא לאף אחד. אולי בגלל זה ידועה התופעה שבה סקרים של עשרה ימים לפני בחירות הרבה פעמים מתבררים כקרובים יותר למציאות מסקרים של חמישה ימים לפני.

ניחא, ננסה בכל זאת לעשות לסקרים של השבוע בדיוק מה שעשיתי לסקרים בפעמים הקודמות ולחשב מנדטים מחדש על סמך ממוצעי הסקרים, 65% הצבעה, ושיטת חישוב המושבים בישראל (בדר-עופר). התוצאות מוצגות בטור הראשון בטבלה למטה. בממוצע, הימין התחזק השבוע ביחס לשבוע שעבר בשני מנדטים שלמים. התחזקות של שני מנדטים נרשמה אצל ש"ס – הגיוני בהחלט ממה שאנחנו מכירים מההתנהגות של מפלגה זו וסקרים במערכות בחירות קודמות. ההחלשות הגדולה ביותר היא של התנועה של ציפי לבני שאיבדה שני מנדטים שלמים בשבוע בממוצע. כאמור המדד שעושה ממוצע של סקרים שונים ואז מחשב מושבים מחדש הוא מדד שמרני יותר ושינויים של שני מנדטים בשבוע למפלגה הם שינויים גדולים מאוד.

* אבל בואו ננסה ללכת מעבר לנתונים הללו. עיתון הארץ פרסם היום נתונים מלאים מהסקר האחרון שערך עבורם קמיל פוקס ובהם נתונים מאוד מעניינים לגבי מידת הבטחון של אנשים בהצבעה שלהם. כלומר את כל האנשים שאמרו שיצביעו למפלגה מסוימת שאלו גם "האם את/ה בטוח/ה שתצביע/י עבור המפלגה שציינת או שאת/ה מתלבט?". מתוך כלל המדגם 68% מהמשיבים בטוחים בהצבעתם ו32% עדיין מתלבטים בין ההעדפה הנוכחית שלהם לבין מפלגה אחרת או יותר. כלומר כ-32% מהאנשים שיש להם מפלגה מעודפת, ממש לא מתלהבים לתמוך בה. אפשר להסתכל על הנתונים הללו גם כאינדיקציה של שיעור התמיכה הריאלי במפלגה ביום הבחירות: אנשים שבטוחים יותר בהצבעתם יטו ללכת בפועל להצביע בסבירות גדולה יותר. במקביל מפלגה עם  שיעור מצביעים בטוח גדול יותר צפויה להיות בעלת יכולת גיוס פעילים ומצביעים ביום הבחירות טובה יותר. בטור החמישי בטבלה למטה אפשר לראות את שיעור ההצבעה הבטוח למפלגה על פי הסקר של קמיל פוקס בהארץ. בואו נעשה על סמך הנתונים הללו סימולציה חדשה של מספר המנדטים והפעם ניתן לכל מפלגה שיעור הצבעה שונה על סמך המצביעים הבטוחים שלה (יתר הנתונים נשארים דומים מהתחזית בטור השני).  על סמך הסימולציה הזו (המוצגת בטור השישי בטבלה) הימין זוכה בלא פחות מ-76 מנדטים. כל מפלגות הימין מתחזקות ובמיוחד ש"ס שמתחזקת בשני מנדטים נוספים (שוב עדיין הגיוני בהתחשב במערכות בחירות קודמות). בשמאל רוב המפלגות נחלשות. מרצ היחידה ששומרת על כוחה וחד"ש היא היחידה שמתחזקת. המצביעים הבטוחים של ציפי ליבני לעומת זאת שווים בקושי שלושה מנדטים.  תוצאה כזו היא בהחלט אפשרית ביום הבחירות והיא עשויה לשקף הבדלים שבין אנשים שאומרים בסקר שהם הולכים להצביע לבין האנשים שבפועל הולכים להצביע. בואו נזכור שכ-68% הצבעה הם בהחלט נתון סביר ליום הבחירות בשבוע הבא (ומכאן והלאה התחזית הרשמית של פוליטאה לשיעור ההצבעה ביום הבחירות).

לבסוף בטור האחרון בטבלה אני מביא את התחזית הסופית של פולטיאה על סמך הסקרים והסימולציה ליום הבחירות. ההיגיון של התחזית הוא כפול: ראשית, אני חושב שיש משהו בתוצאות של הסימולציה על סמך שיעורי הצבעה שונים, אבל האפקט הוא מוגזם ולא יהיה כה חד גווני. שנית, יש לדעתי ערך שווה לסקרים של לפני שבוע ולסקרים של השבוע וצריך לקחת את שניהם בחשבון. התחזית הסופית על כן היא פשוט ממוצע של התחזית מהשבוע הזה, התחזית משבוע שעבר, והתחזית על סמך שיעורי הצבעה שונים לכל מפלגה. עד כמה זה נכון? האמת אין לי מושג. אני לא יודע עד כמה חברות הסקרים מכניסות מראש כל מיני הנחות על שיעורי הצבעה לתוך הסקרים שלהם. בהעדר מידע מינימאלי בנושא אני נאלץ פשוט לסמוך על הסקרים הקיימים. אני בכל אופן הולך על זה (ומקווה ברמה האישית לתוצאה שקרובה יותר לסקר בהארץ מהבוקר).

* לבסוף אוסיף תחזית על המפלגות שלא תעבורנה את אחוז החסימה.  קדימה היא המפלגה שהכי קרובה לכך על פי כל הסקרים מהשבוע ושבוע שעבר. למעשה היא הייתה מאוד קרובה לעבור את אחוז החסימה גם בממוצע השבועי עם תחזית של 1.77%. אם קדימה תעבור את אחוז החסימה ותקבל שני מושבים בכנסת, על פי הבדיקה שעשיתי השבוע הם יבואו אחד על חשבון ש"ס ואחד על חשבון מפלגת העבודה (כראוי למפלגת מרכז אמיתית כנראה). שוב נא לא להתבלבל, זה לא בגלל שיעברו מצביעים מש"ס והעבודה למופז, זה פשוט נגזרת של שיטת חישוב המושבים בכנסת על סמך הסכמי עודפים.

עוצמה לישראל היא המפלגה השניה בחוזקה בסקרים, ואחריה עם שלם וכוח להשפיע. התחזית שלי לאחוזי ההצבעה למפלגות שלא תעבורנה על אחוז החסימה מעט פחות "מדעית" ומתבססת רק בחלקה על הסקרים וחלקה על מערכות בחירות קודמות, וקצת "תחושות" מהאינטרנט. כמו כן רציתי לשמור על הסך הכללי של הקולות המבוזבזים באזור ה-6.5% (מהגבוהים בהיסטוריה בארץ). אם קדימה (או עוצמה) תצלחנה להיכנס בסוף לכנסת אז נהיה בממוצע או אפילו מתחתיו. להלן טבלה עם תחזית מסכמת למפלגות אלו.

8 תגובות

 1. אני חושב שזה ממש לא נכון להתחשב בנתון של וודאות ההצבעה כדי לנבא מנדטים, ואנמק:
  אקח כדוגמא את יהדות התורה, אחת המפלגות היציבות והצפויות:
  בחודשיים האחרונים רק סוקר יחיד (קול ישראל) נתן להם 7 מנדטים. מעבר לזה כל הסקרים מנבאים 5-6 מנדטים, אתה ציינת 5.57 בממוצע, ואני נוטה להאמין שזה אכן המספר. בשל האופי של היהדות החרדית-ליטאית, אחוזי הוודאות הם מאד גבוהים. האם אי-הוודאות של מצביעי ה'מרכז-שמאל' תביא לזליגה של מצביעים לטובת יהדות התורה? בספק. נלך רחוק יותר – האם אי הוודאות של המרכז שמאל תביא לירידה באחוזי ההצבעה של מפלגות המרכז שמאל ה'ציוניות' (לא 3 הערביות..)? גם זה מאד בספק.
  נכתב פה רבות על זה שאין מעבר אמיתי של מנדטים בין הגושים, ואי הוודאות למי להצביע לא ישפיע לזה – להיפך, לדעתי חוסר הוודאות נובע מהרבה מפלגות שהן כמעט אותה גברת בשינוי אדרת, אבל הסיבה לא רלוונטית.
  אתה טוען שדבר זה יוביל להתחזקות גוש הימין (ב4 מנדטים! זה ממש הרבה) אבל חוץ מהליכוד, שעוד יכולים להנות מההפקר שכן (לדוגמא) מעבר של מצביע לשעבר של קדימה לליכוד הוא סביר יחסית, בנט לא הולך להרוויח מהתלבטות של מצביע עבודה ובוודאי ובוודאי שש"ס ויהדות התורה לא ירוויחו מזה.
  לסיכום אם נסתכל על המצביע הבודד, שלדוגמא מתלבט להצביע 'התנועה', אבל מחליט משהו אחר, הוא כנראה ילך ללפיד, שלי, מופז, או אולי אולי למרצ, אבל הוא כנראה לא יעבור גוש בגלל שהוא לא בטוח אם ציפי מייצגת אותו מספיק טוב..

  ועוד קצת לסיום – מרצ תמיד מקבלות בסקרים יותר ממה שהן מקבלות בפועל, לדעתי היית צריך לשים לב לזה בתחזית (אפילו שאלמנט הוודאות אצל המצביעים שלהם הוא גבוה), ובהתחשב בסקרים, מאד יפתיע אם מופז לא יעבור כמו שאתה חוזה( בשבוע האחרון רק סקר אחד לא העביר אותו), וממוצעי הסקרים – בכל סידור של הממוצע ש"ס מקבלים 11 (לפי המעקב של טל שניידר)

  • לגבי יהדות התורה, וזה נכון גם למפלגות אחרות, צריך לזכור שאני מתבסס כאן אך ורק על תחזיות המנדטים של סוקרים אחרים. אני לא יודע באיזו מידה הם עצמם עשו תיקון לתוצאות שלהם בפועל על סמך ניבויים של שיעור הצבעה (כי אף אחד מהם לא מצהיר על זה). יכול מאוד להיות שיהדות התורה קיבלה במדגם שלהם רק 4 מנדטים אבל בגלל הנחה על שיעורי הצבעה כולם העלו אותם ל-6. ככה שאתה צודק, אבל בהעדר מידע לא יכולתי להכניס את זה למודל.
   לגבי מרצ, אותו כנ"ל. כתבתי כאן בעצמי שבוע שעבר שמרצ בדרך כלל מקבלים בסקרים 20% יותר מביום הבחירות. אם אתה שואל אותי ברמת ההערכה אישית אני גם לא חושב שמרצ יגיעו לשש. ארבע נשמע לי סביר יותר. אבל לא רציתי להכניס במודל כאן הערכות אישיות שלי בכלל, ורציתי לתת לנתונים לדבר בשם עצמם. מרצ 4 ויהדות התורה 6, הגיוני מאוד. אבל בשביל להישאר נאמן לנתונים אני אגיד 6 ו7.
   בכל הקשור לגוש הימין, כן, אני חוזה שגוש הימין יהיה גדול יותר מכפי שחוזים לו הסקרים. אנשים נוטים להתלהב יותר להצביע עם המנצח (או לנסות להשפיע על הרכב הממשלה שלו), ולהתלהב הרבה פחות להצביע עם המפסיד. זה כמעט חוק של מערכות בחירה. יחד עם זאת אני מאוד אשמח אם הפעם זה לא יהיה נכון ואני אאלץ (בשמחה) להסביר למה טעיתי ביום רביעי.

  • אה ולגבי מופז. נכון, רוב הסקרים חוזים לו לעבור את אחוז החסימה ולקבל שניים עד שלושה מנדטים. אבל ממוצע 2.19 מנדטים ו0.99 סטיית תקן זה גבולי מאוד ולא מובהק (צריך 2.4 מנדטים על מנת לעבור 2% חסימה). עכשיו נשאלת השאלה האם יש למופז את מה שצריך בשביל להפוך למפלגת אופנה? אני חושב שלא. אבל תוסיף לזה את הנתון של קמיל פוקס על כמה ממצביעי מופז בטוחים שיצביעו לו: 40% בלבד. מהנמוכים בסקר. אני חוזה כאמור שמכל המפלגות מופז יהיה הכי קרוב לאחוז החסימה, אבל ישקיף עליו מלמטה.

   • תודה על התגובה
    אם 'תחזית הבחירות הסופית' היא ניתוח סטטיסטי גרידא של הסקרים, אולי היה שווה להוסיף תחזית נוספת שכוללת גם את המגמות שציינת וניסיון העבר. (אם ניתן בכלל, בהתחשב בחוק הסקרים לפני בחירות)

   • תודה לך.
    ואני עומד מאחורי התחזית. ברור לי שהיא לא תקלע במאה אחוזים, אבל אני לא רוצה לשנות שום דבר כי אני לא יודע מה יהיה אפקט הפרפר של השינוי. אז זו לצורך העניין התחזית הרשמית שלי.
    אני לא אפול מהכסא אם מרץ יקבלו ארבעה מנדטים.או הליכוד 34. אבל בהעדר מידע אחר אני לא יודע להגיד לאן אני חושב שהם ילכו. אז נשאר בתחזית הזו, ונקווה למשהו אחר.

 2. תודה רז, איזה דכאון

 3. חשוב שאלה שחושבים לא להצביע, או חושבים להצביע למפלגות קטנות מדי, שיקראו את המאמר הזה!

 4. שנעבור את זה כבר
  לפוסט הבא אולי כבר לא ניתן יהיה להשתמש בדילמה הזאת:
  http://www.dilemmix.co.il/dilemma/235/
  אבל אתם מוזמנים להצביע גם – לאיזה גוש אתם פונים?
  ואחרי זה אפשר גם ליצור דילמה חדשה ליום שאחרי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: