תאוריה כוללת של שמאל (וימין)

כחובב, מתעניין וחוקר פוליטיקה אחד מהנושאים שהכי מטרידים אותי הוא השאלה של שמאל וימין – או ליתר דיוק מה זה שמאל וימין והאם אפשר לדבר על מאפיינים כללים וברי השוואה שמבטאים היבט מהותי בפוליטיקה או שמדובר בהגדרות מכאניות, תפעוליות בלבד שמשמשות אותנו במחקרי בחירות (כפי שעשיתי כאן למשל). האם זה מקרי ששיוך לימין או שמאל בדרך כלל בא בחפיפה מאוד גדולה לשסעים ומאפיינים אחרים כמו למוצא אתני,לזיכה דתית, מעמד כלכלי ואפילו למקום מגורים? כיצד קורה שמקומות שונים בעולם ועל אף השוני הלפעמים סותר בין ימין כלכלי, ימין מדיני וימין חברתי הם מוצאים את עצמם לרוב יחד בבית פוליטי משותף? מהו אופיו של הקשר הסיבתי אם קיים כזה – כלומר האם נטייה פוליטית היא זו שמשפיעה על התרבות או להיפך? והאם ימין ושמאל זה אותו דבר בכל העולם – כלומר האם מדובר במאפיין אוניברסלי?

האמת היא שביום יום לכולנו נורא קל בדרך כלל לשייך לימין ושמאל. אנחנו רואים בן אדם, שומעים התבטאות, מבינים עמדה ויודעים להגיד לרוב האם מדובר באיש הנוטה לשמאל או לימין. אנחנו עושים את זה כמעט בלי לחשוב ויודעים לעשות זאת במומחיות מרשימה גם לאנשים שלא מבטאים עמדות פוליטיות מפלגתיות כלל. לא אחת מספיקה שיחה של חמש דקות עם מישהו על עניינים אישיים בשביל לנחש בסבירות די גבוהה את עמדתו הפוליטית. יש כמובן תקלות ויוצאים מן הכלל, אבל מבחינה כוללת היכולת שלנו להבדיל בין ימין ושמאל די מדהימה בהתחשב בזה שאם נתבקש להגדיר במשפט מהו ימין או שמאל נתקל בקשיים לא פשוטים.

אפשר לגשת לסוגייה מהקצוות: על הזרמים הקיצוניים ביותר בכל קבוצה. השמאל הקיצוני ביותר, ואני מדבר כאן בראייה אוניברסלית, הוא בדרך כלל קבוצות רדיקאליות שדוגלות במהפכה חברתית כוללת שתהרוס ותבנה מחדש את הסדר הקיים בחשיבה אוטופית. הימין הקיצוני לעומת זאת הוא בדרך כלל ביטוי לעמדות משיחיות שדוגלות בחזרה לעבר פנטסי מפואר, בחזרה לשורשים תרבותיים או דתיים, לחברה טהורה ובסיסית יותר. אך מה בנוגע לכל האמצע הגדול שבו נמצאת רוב רובה של האנושות? הגדרה טובה תצטרך לכלול גם את הקצוות וגם את האמצע באותו ציר.

המושגים ימין ושמאל התחילו כידוע בצרפת בימי המהפכה הצרפתית כאשר תומכי המלוכה ישבו מימין למלך ותומכי הרפובליקה לשמאלו. אבל חלוקה לסיעות המזכירות שמאל וימין היתה קיימת משחר הציווילציה המערבית ואנחנו מוצאים לה עדות בסיעות האריסטוקראטיות והדמוקרטיות באתונה, ובפופולארים והאופטימאטים ברומא למשל. כחוקר מדעי החברה עולה החשד שקיים כאן מאפיין חברתי הרבה יותר שורשי ואנושי מאשר עמדה פוליטית יחסית לנושא מסוים.

אני יותר ויותר מאמין שלב העניין טמון בציר של שמרנות מול ביקורתיות. אנשים שנוטים לביקורתיות כלפי החברה יטו יותר לשמאל בכל המימדים ואנשים שנוטים יותר לתפיסה שמרנית שמגינה אינסטינקטיבית על הקיים על פני החדש יטו יותר לימין בכל המימדים. בגרסא הקיצונית ביותר זה מתאים: ביקורתיות עד כדי רדאקיליות ותביעה לשבור את הסדר הקיים מול שמרנות עד כדי כמיהה לחזרה אחורה לעבר שלא היה. אבל מה שיפה הוא שההגדרה הזו עובדת היטב גם במתונות שבעמדות ובכל נושא כמעט; כל נושא שנקח מהפלות, ודרך אקלים, השקעות, תקציב, משפחה, גבולות, הגירה וכ"ו, נוכל לראות בו עמדה שמרנית יותר ועמדה ביקורתית יותר כלפי הקיים. כמעט תמיד העמדה השמרנית היא זו שנשייך לימין והעמדה הביקורתית היא זו שנשייך לשמאל.

וכאן זה נעשה מעניין יותר – כי אנחנו גם יכולים להפוך את הסדר. לדעת האם אדם נוטה לשמרנות או ביקורתיות ולגזור משם מה תהיה עמדתו הצפויה בנושאים שונים. כמובן שוב שיהיו יוצאים מן הכלל ואנשים מגוונים שיטו לשמרנות יותר בנושאים מסויימים ויהיו ביקורתיים באחרים – אבל ככלל אני חושב שזה בדיוק המנגנון השיפוטי שאנחנו מפעילים בלי מודע שאנחנו מנחשים את עמדתו הפוליטית של אדם לאחר הכרות שטחית איתו. עבור רוב הנושאים ועבור רוב האנשים זה עובד טוב.

* ההסתכלות הזו מסבירה יפה הרבה דברים ועל כן אני קורא לה כאן תאוריה (תאוריה זה בצורה הפשוטה ביותר הסבר כללי לתופעה). לדוגמא היא מסבירה מדוע יש חלוקה אקדמית כה ברורה בין ימין לשמאל בפקולטות השונות: מדעי החברה ומדעי הרוח הן בהגדרה פקולטות שדוגלות בביקורת על החברה. כמעט כל ההליך המחקרי בפקולטות אלה הוא הליך של אתגור הקונבנציות הקיימות וחשיבה אנליטית וביקורתית על הקיים. זה לא אומר שחקירה אקדמית ביקורית חייבת להיות שמאלית – כלל לא – זה רק מסביר לטענתי מדוע יותר אנשים ביקורתיים נמשכים לתחומים האלה מלחתחילה באקדמיה, ומדוע כתוצאה מכך יש רוב גדול לשמאליים בפקולטות אלו. כלומר, אנשים ביקורתיים מאוד יטו לעמדה שמאלית מחד, ויתחברו יותר לפרדיגמה הביקורתית של מדעי החברה והרוח מהצד השני. לעומת זאת, אנשים עם נטיית אופי שמרנית יטו יותר לימין מחד, ובלי קשר ישיר יטו יותר להסתכלות מוסדרת ומובנית על המציאות החברתית ועל כן ימשכו יותר לפקולטות למדעים מדויקים. פקולטות אלו חותרות לגילוי אמיתות טבעיות, לנוסחאות ולצמצום ההומניזם. על כן הן נוטיות יותר למשוך את השמרנות חברתית מאשר את הביקורת עליה. שוב להדגיש, זה לא אומר שאין שמאליים בפקולטות למדעים מדויקיים, זה גם לא אומר שבפקולטות המדויקות לא מחנכים לחשיבה ביקורתית – הסדר כאן הוא הפוך ומתייחס לנטיות לב של אופי מסויים של אנשים.

אותו הסבר פשוט אפשר לתת גם לנוכחות המוגברת של אנשי שמאל בתקשורת (מקצוע ביקורתי לפחות בראשיתו), בבית המשפט ובאומנות הביקורתית. ברמה העמוקה יותר של התיאוריה היא עשויה להסביר למשל למה ברוב העולם (לא בישראל) נשים נוטות להצביע יותר לשמאל או למה אנשים מונותאיסטים נוטים הרבה יותר להצביע לימין.

שאלת מפתח אם כן היא מה קובע האם אדם יהיה שמרני או ביקורתי ומכאן שגם בסבירות גבוהה ימני או שמאלי? זו שאלה גדולה יותר ואין לי עליה תשובה אחת או חד משמעית כאן. מה אני יודע, יתכן וביולוגים ימצאו יום אחד גן שמשפיע על זה. אבל אין ספק שגם תחת נקודת מוצא שונה – לחינוך ולתרבות יש השפעה חזקה בעניין לצד חוויות ואירועים אישיים שאדם חווה לאורך חייו. מכיוון שכך, ועל אף המורכבות שבעניין, אני מאמין שבסופו של דבר התרבות היא זו שקובעת את העמדה הפוליטית יותר מלהיפך. יש לזה כמובן גם השלכות חברתיות משמעותיות – מכיוון שהחברה דרך מערכות החינוך והתקשורת יכולה להשפיע, מגיל צעיר מאוד ויותר משהי אולי מעריכה, על האופי הפוליטי של האדם לשנים רבות עד בכלל. אבל לא ארחיב בנקודה זו עכשיו כי ממילא הארכתי בדברים.

* הדבר האחרון שאני רוצה להתיחס אליו כאן הוא העובדה הבינלאומית שהשמאל הרבה יותר ביקורתי כלפי עצמו מאשר הימין. זה לא שאין ביקורת בתוך הימין על הימין, אלא שהביקורת הזו לרוב היא טקטית בלבד או ביקורת של ימין קיצוני על ימין מתון שהוא לדידם שמאל.  בשמאל לעומת זאת נדיר למצוא הסכמה על משהו. מי שקורא הארץ בקביעות בודאי יבחין שכותבי הטורים כותבים ביקורת שמאלית מובהקת על השמאל יותר משהם מבקרים את הימין. גם אני "חוטא" בזאת לא אחת בבלוג, אולי אפילו בשורות אלו ממש.  ביקורת של שמאל על שמאל אחר יכולה להיות על פרשנות או פשוט על זה שהשמאל האחר רדקלי מידי, לא רדיקאלי מספיק, ציני מידי, נאיבי מידי, אליטיסי מידי, צעיר מידי, לא פרקטי, לא נחמד, נחמד מידי, מנותק, מקושר מידי וכ"ו. מה הפלא שבליכוד מקום המדינה היו ארבעה ראשים בלבד ובשמאל כבר מזמן הפסיקו לספור. שלא לדבר על זה שאין שום רמז של הסכמה בשמאל על מיהו שמאל, מה גבולות השמאל ובכלל רוב האנשים השמאליים (יותר מימנים) מסרבים להגדיר את עצמם ככאלה מראש. שימו לב, אני בכלל לא מדבר (רק) על ישראל; מדובר על תופעה עולמית בכל מדינה כמעט. אני טוען שציר הביקורתיות שהצעתי קודם מסביר את זה יפה: זה לא שהאנשים שמאליים או ימנים. זה שהם ביקורתיים או שמרנים והביקורתיים ביקורתיים גם נגד ביקורתיים אחרים. התוצאה הפוליטית היא שבסופו של דבר ברוב הנושאים רוב השמרנים מוצאים את עצמם בבית פוליטי ימני ורוב הביקורתיים מצביעים בלית ברירה ובחוסר חשק לבית פוליטי שמאלי.

14 תגובות

 1. אפשר גם להוסיף שכאשר אתה שמרן אתה מחפש בית פוליטי שמגדיר את עצמו באופן מאד "פשוט" ולכן אתה גם לא מתייחס (או מתעלם במודע) למימדים הרבים שיש להשקפות פוליטיות במספר צירים (ציר כלכלי, ציר לאומני, ציר זכויות אדם וכו') ומחפש ציר אחד שמגדיר את "הכל" (למרות שאין באמת דבר כזה)

  • מסכים. אם כי אני רוצה לחדד בעקבות תגובות שקיבלתי שאין דבר רע מובנה בשמרנות וימנים לא צריכים לראות בזה קללה. יש גם הרבה ימנים כנים שמודים שהם שמרנים (אם כי נדמה לי שלאנשים בארץ הרבה יותר קל להגיד שהם ימנים מאשר שמרנים ). יש מאחורי השמרנות תיאוריה, ושורשים ואפילו פילוסופיה יחסית מפותחת. אני כמובן לא דוגל בה ולא מסכים איתה. אבל במארג החברתי הדמוקרטי יש לשמרנות ערך חשוב. זה כבר אולי לפוסט אחר שאני אפתח בעתיד.

 2. Interesting piece, Raz.
  How your account explains the ‘Neo’ phenomenon in the right (New-conservatism or Neo-liberalism) or radical populist far-right movement, or right libertarian position. These are all quite critical positions, just not critical about the same things the left/progressive-liberal/etc. are concerned with.

  • אני לא חושב שהתנועות האלה סותרות את הציר שהצעתי. הניאו-קונ, כמו שהם עצמם קוראים להם, הם בסופו של דבר קונסרבטיבים. הדבר החדש היחיד בהם הוא הלהט האידיאולוגי לחזור למרכז הבמה הרעיונית אחרי שנות השישים והשבעים הפתוחות והליברליות (שוב מבחינת התפתחות הרעיונות) בארה"ב. הציר שאני מציע לא בא להגדיר תנועות באקדמיה כי אם נטיות אופי של אנשים וקשר לנטיה פוליטית. אני לא אומר שאין חדשנות בימין, אלא שאופי שמרני יותר, או נוסטלגי (מדומה במקרה של ימין קיצוני), הוא זה שנוטה יותר להתחבר לעמדות ימניות. הפופוליסטית הימנים הראדיקליים ובשונה מהם הליברטנים לא באים מתוך עמדה של ביקורתיות סוציולוגית ומחשבה על קידמה כי אם להיפך, ביקורת על הפרוגרסיביזם של הממשל ורצון לחזור לתאים משפחתיים קטנים ומסורתיים יותר. מבחינה זו הם עדיין מדברים יותר לאופי השמרני של האדם מאשר לפן הביקורתי שלו.

 3. זה מעלה את התהייה עד כמה הסדר הקיים משפיע על העמדות שמאפיינות שמאל וימין והאם עמדה שמאלית יכולה להפוך לימנית כשהסדר משתנה ולהיפך.
  לדוגמה, אם המפלגה הרפובליקאית מתנגדת לסדר קיים שכולל פרוטקציוניזם ועבדות ומציעה מהפכה של ביטול עבדות ושוק חופשי אז היא שמאל. אבל עשורים אחרי זה שזו הנורמה, היא יכולה להיות ימין והמפחגה הדמוקרטית שתומכת בהתערבות ממשלתית בכלכלה היא פתאום השמאל.
  דוגמה אחרת: ברוסיה הצארית קומוניזם היה השקפה שמאלית קיצונית. האם מספיק זמן אחרי שהייתה מהפיכה נוכל להחשיב את המפלגה הקומוניסטית כימין ודיסידנט שדוגל בשוק חופשי כשמאל?

  • בדיוק! אני חושב שזה מסביר את כל השינויים ההיסטוריים האלה בהגדרות של מחנות פוליטיים בצורה יפה.

  • שאלה מעניינת לגבי הקומוניזם וללא ספק מורכבת, אך אנסה לענות כאן כמיטב הבנתי 🙂

   כדי שהוא ייחשב יום אחד כ"ימין" (= המסורת, הקונבנציה, הנורמה וכו') צריך תקופה ברת קיימא שהוא יהיה הרעיון הרווח **בעיני הציבור הרחב**. בפולין לדוגמא זה לא קרה במשך 44 שנות הקומוניזם. גם לגבי העם הרוסי אשר חווה קומוניזם מעל 70 שנה ספק אם פעם באמת היה מדובר על רעיון שמצא חן בעיני רוב האוכלוסייה. בכל מקרה, גם בימינו כשנות דור לאחר נפילת הקומוניזם, בפולין הקומוניזם ללא ספק נחשב כשמאל רדיקלי ונראה שכך הדבר, לפחות בד"כ, אף ברוסיה.

   דברים אחרים המזוהים עם הימין הם כאלו שלפחות בעבר היו מקובלים **באופן טבעי** על הציבור הרחב כגון : דת (לפי פרושים אלו או אחרים), לאומיות, נושאים מגדריים וזוגיים שונים ועוד. לעומת זאת, נראה שתמיד רוב האנשים יעדיפו את "מברשת השיניים הפרטית שלהם".

 4. […] שכבר דנתי בו בעבר: נורא קל לנו, כמעט אינטואיטיבי, לזהות בין כל שני […]

 5. אני חושבת שהסיבה מדוע אנשים נוטים מלכתחילה לכוון ימני או שמאלי, מדוע הם שמרנים או ביקורתיים, תלויה במבנה המשפחתי שלהם. מי שגדל במשפחה פטריארכית סביר שיהיה ימני. זו הכרה בסמכות במקום הכרה בשוויון.

  • בטוח שיש קשר. אבל נכנסים כאן לטריטוריה של מה המשתנה המסביר ומה המוסבר.
   גם היום מחקרים מראים שהמנבא הטוב ביותר של לאיזו מפלגה יצביע אדם הוא לאיזו מפלגה הצביעו הוריו. אבל זה היה נכון גם בשנות החמישים. לא בטוח שהמבנה הפטריאכלי המשפחה היה אז דומה להיום, וגם אז היו "שמאל" ו"ימין" מובחנים.

   • אולי משהו יותר בסיסי זה האמונה שהאדם רע מיסודו, וצריך להתגונן וחוקים וצבא ושליטה ולאומיות, או שהאדם טוב מיסודו וצריך לעזור לשכן ולפליט. אולי זה משהו שההורים מקנים לילדים באופן לא מודע??

   • תגובה לאסתי עיני שטענה שהשמאל מאמין שהאדם טוב מיסודו והימין ההיפך מכך: אז מה פשר כל הצעות החוק ורעיונות ההנדסה החברתית של מרצ לדוגמא, אם השמאל מאמין שהאדם טוב מיסודו. יצור טוב מיסודו לא צריך שישיתו עליו כ"כ הרבה חוקים ופיקוח.

 6. עם כל מה שאמרת על ביקורתיות פנים-מחנית בשמאל לעומת בימין, מה שהיה בעבר שמאל רדיקלי וקיצוני הוא זה שחדר לשמאל היותר מתון כך שקשה לראות את השמאל כ"מחנה המתקפל". אין הבדלים של ממש בין העבודה לחדש. גם בני גנץ המתימר להציג בימים אלו את מפלגתו "כחול לבן" כמפלגת "מרכז" אמר בעת היותו רמטכ"ל שסיכן את חיילי צה"ל למען האויב – התנהגות האופינית לדיקטטורת שמאל קיצוני. השמאל הוא שבאופן כללי הולך ומקצין במטרותיו ואף באמצעיו. דבר זה נכון אף בעולם בכלל.

 7. "השמאל הרבה יותר ביקורתי כלפי עצמו מאשר הימין"
  זו תגובת שמאל קלאסית. הביקורת בשמאל כלפי השמאל היא מדוע חלקו נותר ציוני (כלומר, אינו קיצוני מספיק) ובכך "משתף פעולה עם הימין והמתנחלים".
  גם קוראי הארץ שהזכרת מביעים תרעומת על אנשי שמאל אחרים שלדעתם רכים מדי כי יש בהם צבעים של אפור. חלקם לדוגמה, תומך עדיין במדינה יהודית ודמוקרטית, בעוד שלדעת קוראי הארץ המוסר מחייב מדינת כל אזרחיה ולאומיה, שכן אחרת זוהי עליונות יהודית, פאשיזם, אפרטהייד, קלגסים ועוד הזיות ושקרים כיד הדמיון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: