סיכום שנה 2013!

כן, כן לא שכחתי. הקוראים הותיקים של הבלוג בודאי זוכרים שזו כבר השנה הרביעית שבה אני מפרסם את רשימת עשרת אירועי השנה בעולם. למי שרוצה לחזור בזמן, את אירועי השנים הקודמות אפשר לראות כאן. ב-2010 אירוע השנה של פוליטאה היה המשבר האירופי. ב-2011 האביב הערבי. וב-2012 כמובן בחירתו של אובמה לכהונה שניה. מה הוא אירוע השנה של 2013? אילו אירועים הכי השפיעו על הווה ועתיד העולם? במזל לא היו מגה אסונות טבע השנה, ולהבדיל לא היו מערכות בחירות משמעותיות. הרשימה השנה מאופיינת בהרבה אישים בולטים: אישים שהשפיעו על העולם בפעולתם מאחורי הקלעים, בחזית העשייה, בהשראתם על אחרים ובמותם. אירוע השנה הוא אירוע מתגלגל שכבר הופיע בסיכומי השנה של פוליטאה במקום השלישי בשנה שעברה. אירוע שיכל להיות עוד הרבה יותר נפיץ במידה מסוימת הגיע לשיא ונבלם במהלך השנה.  נתחיל:

1. מלחמת האזרחים בסוריה היא אירוע השנה: האשמות כנגד אסד הועלו בדבר שימוש בנשק כימי כנגד אזרחים בכמה מועדים. בספטמבר ועדה מיוחדת של האו"ם מאשרת שאכן נעשה בסוריה שימוש בנשק כזה. העולם המערבי מתכונן לכניסה למערכה צבאית כנגד אסד. הצעות החלטה שמועלות נופלות בפרלמנט האנגלי ונגנזות בצרפת. בעקבות תיווך רוסי ובתשובה להצעה חצי מבודחת אמריקאית, אסד מסכים להתפרק באופן מוחלט מהנשק הכימי בארצו תחת פיקוח האו"ם.  פעולה צבאית של העולם נמנעת ברגע האחרון. הארגון למניעת הפצה של נשק כימי מקבל את פרס נובל לשלום לשנת 2013. מלחמת האזרחים הסורית שעדיין נמשכת ומהווה את זירת הלחימה המתמשכת האלימה ביותר היום בעולם – היא ללא ספק האירוע שעיצב את השנה והאירוע שהיה הכי קרוב להתפוצץ ולהתחיל מלחמה כוללת במזרח התיכון.

2. חאסן רוחאני מהמחנה המתון נבחר לנשיאות איראן (יוני 15). בספטמבר רוחאני נואם באו"ם נאום שלומני ומזמין את המערב לפתוח בשיחות. בנובמבר נחתם הסכם ראשוני עם המעצמות על הגבלת תוכנית הגרעין האיראנית בתמורה להקלה בסנקציות. כאן, עוד יותר מסוריה, מדובר באירוע שלמעשה מנע או ביטל, אירוע חמור הרבה יותר שאיים על העולם מזה כמה שנים והוא מלחמה מערבית-איראנית סביב תוכנית הגרעין. רוחאני  נבחר, הרטוריקה השתנתה, שיחות נפתחו, והדיפלומטיה החליפה את איומי הצבא. למגינת ליבו של ראש ממשלתנו נתניהו אולי.

3.  גל של אישורי נישואים של בני אותו מין בעולם: צרפת (אפריל), בריטניה (יוני), ניו זילנד (אפריל), ברזיל (מאי), אורוגוואי (אפריל). ובארה"ב ב:מיניסוטה, אילינוי, ניו ג'רסי, דלוור, מרילנד, מחוז קולומביה (וושינגטון DC), רוד איילנד, והאווי. בית המשפט הפדרלי בארה"ב בהחלטה דרמתית בוחר שלא להתערב בחקיקת המדינות  ובכך למעשה מכיר בזכות הנישואין החד מיניים ברמה הפדרלית. 2013 היתה שנת הקפיצה הגדולה ביותר בכל מה שנוגע לזכויות ומעמד הומוסקסואלים – לגאלית ותודעתית – לפחות בעולם המערבי.

4. האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר מחליט להתפטר במפתיע בתחילת פברואר.   אירוע שהיה מספיק רק למקום נמוך בהרבה ברשימה אם בכלל, אלמלא נבחר במקומו חורחה מריו ברגוגליו, להלן פרנסיסקוס הראשון. האפיפיור הראשון שנבחר לא מייבשת אירופה, פרנסיסקוס הארגנטינאי נבחר לתפקיד ב-13 למרץ. מאז התגלה כאפיפיור המתון, מעורר הכבוד, והמרשים בתולדות הכנסיה המודרנית. פרנסיסקוס, מנהיג הדת הגדולה בעולם, הוא דוגמא ומופת למנהיגות דתית. ככה מנהיגים צריכים להראות ולשמש דוגמא למאמיניהם ולמנהיגים דתיים אחרים תחתיהם (מי שעוד לא ראה את המאמר הויראלי שמסתובב באינטרנט על מעשי פרנסיסוק בשנה האחרונה – מומלץ).

5. קאונטר הפיכה במצרים – מורסי מודח אחרי פחות משנה בתפקיד. 3 ביולי. מה שהתחיל כתקווה הגדולה ביותר של האביב הערבי: המפכה המצרית היתה המהירה, החלקה והלא אלימה ביותר בעולם הערבי. אולי מהמהפכות הכי לא אלימות שידע העולם. ואז היו בחירות דמוקרטיות, באמת דמוקרטיות. פחות או יותר. פחות כי התנועה היחידה שהיתה מוכנה לבחירות היתה תנועת האחים המוסלמים הדתית והקיצונית. זו הבעיה בבחירות דמוקרטיות: כאשר סיעות לא דמוקרטיות מחליטות להשתתף בהן, וגרוע מזה, מצליחות בהן. דמוקרטיה פרוצדורלית זה לא מספיק. המהפכה הדמוקרטית במצרים החזיקה מעמד בדיוק שנה.

אירועי השנה 2013 - פוליטאה

6. אדוארד סנוודן, המדליף הגדול בתולדות העולם. הסלבריטי הגדול של התנועות האנרכיסטיות. האיש שהחליט לשבור את הכלים ולבעוט בארה"ב. בנתיים זה בעיקר מביך וקצת משפיל לפעמים. אבל שום דבר עם נזק משמעותי. בעידן הפייסבוק שבו ויתרנו כולנו על הפרטיות היה זה אך טבעי שגם הפרטיות של הממשל תבוטל. האמת כבר אף אחד לא מתרגש מזה. אין כבר דבר כזה פרטיות, גם לא לגוף ציבורי. כולנו התרגלנו לזה מי יותר, מי פחות. הילדים של היום כבר גדלים לתוך עולם שבו הפרטיות היא לא ערך. אתם יודעים מה, טוב שכך.

7. מנהיג אפריקה החופשית, האיש והאגדה, נלסון מנדלה מת (5.12.13). כל מנהיגי העולם משתתפים באחת ההלוויות הקונסזואליות בהיסטוריה (טוב, כולם חוץ ממנהיגי ישראל). העובדה שכל ראשי המדינות הגיעו לחלוק כבוד אחרון למנדלה מלמדת על רוח העולם ורוח התקופה בה אנו חיים. עידן שבו הגזענות נחשבת כתכונה טמאה ובלתי לגיטימית אוניברסלית . עידן שבו דיקטטורות ודמוקרטיות כאחת חייבות להכיר בתפיסה לפיה לזכויות אדם יש ערך ושכל בני האדם שווים במהותם. גם אם ההכרות האלה חסרון תוכן ובאות מהפה אל החוץ בלבד, יש להן משמעות לא מבוטלת ולא מובנת מאליה על החברה העולמית.

8. הוגו צ'אבס, מנהיג ונצואלה בעשור האחרון, מת (מרץ 5)- הבחירות החדשות נערכו בחודש אפריל ובהן זכה יורשו ואיש מפלגתו של צ'אבס, ניקולס מדורו, ברוב זעום מול מועמד האופוזיציה. הבחירות הוכיחו לכל הפחות שכוחו המכשף של צ'אבס נמוג עם מותו ואולי ונצואלה חוזרת למסלול הדמוקרטי. צ'אבס היה כוח אנטי ארה"ב בולט בעולם בכלל ובדרום אמריקה בפרט. מותו לפחות הנמיך את אש השנאה והדמגוגיה האנטי מערבית בעולם. לצד לכתו של מחמוד אחמדיניג'אד באירן, העולם ב2014 הוא עולם מערבי עם אופוזיציה קולנית פחות.

9. אובמה מתחיל את כהונתו השניה בחודש ינואר ומכריז על שורה של מינויים חדשים לממשל בינהם ג'ון קרי למזכיר המדינה וצ'ק הייגל למזכיר ההגנה. ג'ון קרי מתגלה כמזכיר מדינה פעלתן ועצמאי מאוד שלוקח על עצמו בין השאר מעורבות אינטנסיבית ואישית יותר במזרח התיכון וספציפית בסכסוך הישראלי פלסטיני.

10. עלייתו של פוטין. לא מדובר באירוע ספציפי ועל כן זה נמצא בתחתית הרשימה של "אירועי" השנה, אבל אי אפשר לסכם את 2013 בעולם בלי להזכיר את הדיקטטור של רוסיה, ולדימיר פוטין. אם אמרתי שהאופוזיציה הקולנית למערב ירדה בכוחה ובנוכחתה בעולם השנה, הרי שהאופוזיציה החזקה באמת והשקטה יותר רק עלתה והתעצמה. רוסיה של פוטין עמדה במרכז שורה של אירועים בולטים בעולם (למעשה רוב האירועים שהזכרתי קודם) ומצבה את עצמה מחדש כמעצמה השניה והלעומתית ביותר לארה"ב בעולם. פוטין איש השנה? יכול מאוד להיות. ובודאות אחד האישים שהכי כדאי לשים לב אליהם ב-2014.

(אני עדיין מתלבט אם לעשות השנה רשימה של אירועי השנה בישראל. אולי אני אעשה מקוצרת בלעדית בפייסבוק. כבר יש לי רשימה אבל משעמם לי לפרט עליה. מה אומרים?)

שתהיה שנה טובה לכל הקוראים, לכולם, ולעולם!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: