פסילת רשימות – הצגה מסורתית

מחר, יום רביעי ה-19 בדצמבר, צפויה ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-19 לדון בבקשות שהוגשו לפסילת רשימות מהתמודדות בבחירות. על סדר היום פסילת הרשימה הערבית בל"ד וספציפית חברת הכנסת חנין זועבי באשמת חתרנות נגד המדינה היהודית, עוצמה לישראל באשמת הסתה לגזענות, וש"ס ויהדות התורה באשמת חתרנות נגד הדמוקרטיה (על רקע אי שיבוץ נשים ברשימה). אתמול הודיע היועמ"ש שעל פי השקפתו המשפטית אין תשתית ראייתית מספיקה לאישור כל אחת מבקשות הפסילה. אף על פי כן יערך כמובן דיון וצפויות הצבעות. הועדה היא ועדה פוליטית ברובה שכוללת נציגים מסיעות הכנסת ועל כן לפחות חלק מבקשות הפסילה צפויות לקבל תמיכה מחלק מהמצביעים.

על פי חוק יסוד הכנסת, בישראל ניתן לפסול התמודדותה של מפלגה או אדם בבחירות אם "יש במטרותיה או במעשיה של הרשימה או במעשיו של האדם" שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה בארגון טרור.  היכולת לפסול מפלגה בגלל שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית היא זו שבדרך כלל מביאה לויכוח ציבורי. זאת קרה במיוחד לאחר פסילת המפלגה הערבית בל"ד ב-2003 והמפלגות הערביות  רע"ם-תע"ל ובל"ד ב-2009 על ידי ועדת הבחירות המרכזית. הפסילות עוררו מחאה חריפה של חברי הכנסת הערבים שהאשימו את המדינה בגזענות ממוסדת ובדחיקת הציבור הערבי מחוץ לשיח הפוליטי.

השנה חוזר שוב הריטואל. מבקשים לפסול מפלגות ערביות על עקרון "יהדות מתגוננת" משל יהדותה של המדינה תלויה בשלושת הנציגים הערבים של מפלגת בל"ד בכנסת. סיכויים גדולים שלפחות בקשת הפסילה של חברת הכנסת חנין זועבי תאושר מחר. בניגוד לחוק ולחוות הדעת של היועמ"ש יש לאמר, אבל מה אכפת לחברי הכנסת? ממילא יש את בג"צ שישמור עליהם (ועלינו) מעצמם. פסילת רשימה או אדם אמורה להיות מוצא אחרון ובמקרים חריגים ביותר. אם חברת הכנסת זועבי עברה על החוק בצורה חמורה היה אפשר להעמיד אותה לדין בגין כל הדברים שמיוחסים לה כמו המרדה, תמיכה בטרור וריגול. אבל אין שום תשתית משפטית להעמדה לדין כזו ועל כן אין גם כל תשתית משפטית לפסילתה מהתמודדות לכנסת. אותה כנסת אגב שתקבל בשמחה עבריינים מורשעים ונאשמים בדין לשורותיה, ובלבד שהם יהודים (רצוי ימנים).

חבר הכנסת בוז'י הרצוג שחרר הודעה היום מטעם מפלגת העבודה לפיה מפלגת העבודה תתנגד, כראוי יש לציין, לכל הצעות הפסילה מחר: "אנו רואים בחופש הביטוי והבעת הדעה את נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית- זוהי עמדה עקרונית. פסילה, תהא אשר תהא, מימין או משמאל, תהווה מדרון חלקלק ומסוכן, דווקא בתקופה שבה עלינו לעמוד איתן ולשמור על הדמוקרטיה". עמדה עקרונית יפה מאוד, אלא שבשנת 2009 הצביעו חמשת חברי הועדה של מפלגת העבודה דאז, בינהם לבושתו איתן כבל, בעד הפסילה של מפלגת בל"ד. כנראה שהשנה בכל זאת יש רוח טובה יותר במפלגת העבודה.

לועדת הבחירות כאמור, שהיא גוף פוליטי המורכב מנציגי הסיעות בכנסת, אין את הסמכות האחרונה לפסילת רשימות; סמכות זו שמורה לבית המשפט העליון. בית המשפט העליון בשני המקרים של פסילת רשימות ערביות על ידי הועדה ב-2003 וב-2009 פסק נגד החלטת הועדה ואפשר לרשימות להתמודד. הפסיקה המשפטית בישראל קבעה כי פירוש הוראות החוק יעשה 'בצמצום ובדקדקנות'. נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרון ברק ציטט בפסיקה מ-2003 כי "לא רק שערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית אינם דורשים הפליה על בסיס דת ולאום במדינה, אלא שערכים אלה עצמם אוסרים הפליה ומחייבים שיוויון בין הדתות והלאומים". אי אפשר לנסח זאת טוב יותר.

אם כן הדיון מחר הוא רק משחק. הזדמנות לחברי הכנסת האולטרה ימנים להפגין שרירים וקשיחות כנגד "האויב הערבי" שמהווה 20% מאזרחי המדינה השווים. ומנגד הזדמנות לחברי הכנסת הערבים להפגין התנגדות וצעקנות כנגד "הגזענים היהודים" במה שהפך כבר להצגה מסורתית וצפויה של לפני הבחירות. במידה ויהיה רוב לפסילה בג"צ יאלץ שוב להציל את הדמוקרטיה היהודית ולהכריע נגד הכנסת.

3 תגובות

  1. הסמכות של חברי כנסת לפסול חברי כנסת אחרים זה כמו החתול ששומר על השמנת. צריך להפקיע את הסמכות הזו מועדת הבחירות המרכזית. במדינה אחרת ו/או בזמנים אחרים היה מקום לתת אמון בשיקול הדעת של נבחרי הציבור ובמניעת השימוש לרעה בסמכות הזו, אבל כנראה לא כאן ועכשו.

  2. […] * "דני דנון כן, חנין זועבי לא". עוד אמרה לא משעשעת שראיתי בעקבות פיטוריו המוצדקים מאוד של דני דנון מתפקיד סגן שר הבטחון. השאלה שנשאלה בפייסבוק בהתרסה היא איך זה שדני דנון שדואג לאינטרסים הישראלים ותומך בצה"ל מפוטר מתפקידו, וחנין זועבי שתומכת בטרור ובחמאס נשארת בתפקידה. וזה בא מלווה בהאשמה כללית לנתניהו, לשמאל ולעולם בכלל. אם כן רק תזכורת, חנין זועבי (ושוב נניח את הדיון על האם היא תומכת בטרור או לא בצד) היא חברת כנסת נבחרת. היא לא חברת ממשלה חלילה, היא לא חברת קואליציה, היא חברת אופוזיציה שמצייגת את המיעוט הכי מרוחק מתפקידי שלטון במדינת ישראל. הזכות שלה להביע את דעתה ולבקר את הממשלה היא השריד האחרון למה שהופך את המדינה שלנו לדמוקרטית. בניגוד למה שאפשר ללמוד מההתלהמויות בפייסבוק, אין שום נזק בכך שהיא מקבלת פתחון פה. ההיפך הוא הנכון, זה אינטרס ישראלי ממדרגה עליונה שיהיה לה אפשרות להביע את דעתה בחופשיות. בכל מקרה, מכיוון שהיא חברת כנסת נבחרת, אין שום אפשרות חוקית, חוקתית, משפטית או מעשית לפטר אותה. רק הציבור ששלח אותה יכול לא לבחור בה בפעם הבאה (בהנחה שהיא לא עוברת על חוקי הבחירות בצורה מהותית שתאפשר את פסילתה מראש על ידי בית המשפט, והיא לא). […]

  3. […] על מערכת הבחירות הקודמת לפני שנתיים. על ההצגה הקבועה של פסילת רשימות ואישים, למה כולם צריכים ללכת להצביע (זה רציונאלי!), על […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: