כמה מחשבות פטאליות על הסקרים האחרונים

ביומיים האחרונים פורסמו כמה סקרים מחמיאים מאוד לראש הממשלה בנימין נתניהו ומפלגתו החדשה הליכוד ביתנו. על האיחוד הזה בטח אכתוב בעתיד אבל לא הפעם, הפעם רציתי לדבר על הסקרים ועל המשמעות שלהם.

ראשית אפתח בתלונה. תחנות הטלויזיה והעיתונים מפרסמים לנו מידע חלקי מאוד בכל הנוגע לתוצאות הסקרים שלהם. למעשה הם לא מפרסמים את תוצאות הסקרים כלל וכלל. הם מפרסים רק תחזית מנדטים שנעשתה על פי הסקרים. כלומר הם מפרסמים לנו רק את הפרשנות הסטטיסטית שלהם לסקרים ולא את התוצאות עצמן. הדבר דומה לאם היו בארה"ב למשל מפרסמים תוצאות של סקר ובו רק היו אומרים מי צפוי לנצח במרוץ לנשיאות, ברק אובמה או מיט רומני, בלי להגיד לנו איזה אחוז מהקולות כל אחד קיבל. רעיון כזה נשמע לנו אבסורד, אבל זה בדיוק מה שקורה כאן. תחזית מנדטים היא פרשנות בלבד, תוצאה סופית ומסקנה ולא נתונים שמאפשרים לנו, לציבור הרחב, לסטטיסטיקאים, תקשורת ואנשי מדע המדינה לעבוד איתם. כך לדוגמא באתר של חדשות ערוץ 2 כתוב תחת הכתבה שמתארת את הסקר מאתמול שטעות הדגימה שלהם היא 4%. אחוזים? אבל ה"סקר" פורסם במנדטים, מה אני אמור לעשות עם הנתון של 4% טעות דגימה?

צריך להבין, 10% מהקולות בבחירות הם לא 12 מנדטים בכנסת (10% מהמושבים). בגלל שיטת חישוב המושבים בכנסת והתפלגות הקולות למפלגות אחרות, 10% מהקולות יכולים להיות כל מספר שבין 12 ל-16 מנדטים, כאשר בסבירות גבוהה במיוחד שמדובר ב13 או 14 מנדטים. בנוסף צריך לזכור שאחוז החסימה החוקי בישראל הוא 2% – מפלגה שלא תעבור אחוז זה לא תחשב לספירת המנדטים. כאשר טעות הדגימה של הסקר מאתמול היא 4% המשמעות היא שלא ניתן לקבוע ברמת בטחון מספיקה שהסיעות הקטנות עברו או לא עברו את אחוז החסימה. בסקר של ערוץ 2 למשל שלושה מנדטים של עצמאות, חמישה של המפד"ל, אולי אפילו השישה של מרץ מייצגים מפלגות שלא קיבלו שיעור קולות השונה מ2% בצורה מובהקת.

מה הייתי רוצה שיפרסמו? פשוט מאוד, אם שאלו בסקר את השאלה "האם אתה מתכוון להצביע, ולאיזו מפלגה היית מצביע אילו הבחירות היו נערכות היום" אני רוצה לקבל את הנתונים הבאים:

לכמה אנשים התקשרו, כמה השיבו על השאלה הספציפית הזו, כמה השיבו שילכו להצביע, כמה ענו על כל אחת מהמפלגות, וכמה אמרו שהם מתלבטים או סרבו לבחור במפלגה אחת בלבד. את התוצאות אפשר גם לפרסם באחוזים. זהו זה כל מה שצריך. אחרי זה יתכבדו העיתונים וערוצי הטלויזיה לעשות את החישובים שלהם ולדווח בכותרות מי מנצח ומי מקבל לדעתם איזה מספר של מנדטים.  אבל שיאפשרו לנו גם לעשות חישובים כאלה משלנו ואולי להשוות באמת בין הסקרים השונים.

הכותרות באינטרנט צעקו שהסקרים של ערוץ 2, 10 והיום מעריב סותרים זה את זה ושונים מאוד אחד מהשני. לא נכון, אין לנו שום דרך לדעת זאת. יכול להיות שהסקרים היו מאוד מאוד דומים זה לזה ורק פרשנות המנדטים שלהם שפורסמה שונה בין הערוצים.

* דבר נוסף שצריך להבין הוא שמכוני הסקרים השונים עושים התאמות ו"תיקונים" לסקרים שלהם כאשר הם בונים את תחזית המנדטים. מכיוון שקשה מאוד לסקור פלגים מסוימים באוכלוסיה, וחלקים אחרים באוכלוסיה זוכים לדגימת יתר, מכוני סקרים רציניים עושים תיקונים. מעצימים תשובות שהתקבלו ממגזרים מסוימים ומצמצמים השפעה בסקר של מגזרים אחרים. שלא תבינו לא נכון, מדובר בדבר נכון שראוי לעשותו בפרשנות רצינית של סקר. אבל שוב מדובר בפרשנות, פרשנות שלרוב מסתמכת על מערכות בחירות קודמות ולא יכולה לתפוס שינויים אמיתיים שקרו בחברה. זה לא שאני לא רוצה פרשנות כזו, יש לה איכות רבה והרבה פעמים היא נכונה, אבל אני רוצה גם את האפשרות לנתח מגמות בסקרים כפי שהם התקבלו עם טעות דגימה אמיתית ובלי מניפולציות מאוחרות. אם סקרתם רק 2% של חרדים מתוך 18% חרדים שהולכים להצביע בפועל, אני רוצה לדעת את זה.

* אחרי שאמרתי את כל זה אתם בטח חושבים שאני לא "סומך" או מפקפק בתוצאות הסקרים מאתמול. אבל לא, אין סיבה להניח שתחזיות המנדטים מהיממה האחרונה מדויקות הרבה פחות מתחזיות מנדטים בעבר. תמיד יש שינויים בין תחזית מנדטים לבין התוצאות ביום הבחירות, אבל לא מדובר בשינויים מהפכניים. גם אם יש עיוות שיטתי בסקרים של חברות סקירה שונות, הוא עדיין לא עיוות כזה שיראה תמונה שונה לגמרי מהמציאות. אין סיבה לא להניח היום שהמצב של נתניהו בציבור פשוט מעולה. אין לי יכולת להגיד אחוזים מדוייקים, אבל בהשלכה אחורה מתחזית המנדטים שלהם כנראה שבין 54 ל56 אחוזים מהציבור תומכים בו לראשות הממשלה הבאה לעומת כ45 אחוזים שיעדיפו מועמד שמאלי אחר. אוקיי זה לא הכי מדוייק כי אין לי את שיעור המתלבטים, כלומר אנחנו לא יודעים האם שיעור המתלבטים עכשיו גדול או נמוך מהרגיל לתקופה זו לפני בחירות, אבל נגיד שזה בקירוב המצב.

* מה זה אומר? עקרונית 10 נקודות הפרש בסקרים שלושה חודשים לפני בחירות הם יתרון משמעותי אבל לא כזה שבלתי ניתן לגישור. אבל רק עקרונית, הבעיה היא שזה היה המצב בדיוק לפני שבועיים כשרק התחילה מערכת הבחירות, והרבה קרה בשבועיים האחרונים. אלו היו שבועיים קריטיים למעשה, אם השמאל רצה/רוצה לנצח את נתניהו ולגשר על פער 10 האחוזים זו הייתה ההזדמנות שלו להוכיח שהוא יכול.  בשבועיים האחרונים בפירוש היה מומנטום תקשורתי חיובי לשמאל: מצטרפים חדשים ואטרקטיביים לעבודה וליש עתיד על בסיס יומי, מנגד בליכוד חילופי האשמות ושר מאוד פופולארי פורש מהחיים הפוליטיים. שלי יחימוביץ משיקה קמפיין רחוב ראשון, ועוד. כל אלה היו חייבים להיתרגם לתזוזה, ולו קטנה, בסקרים. אבל שום כלום, 10 הנקודות של נתניהו לא זזו אפילו מילימטר. כל המומנטום התקשורתי היתרגם לבדיוק אפס מומנטום בסקרים. אם אחרי השבועיים האלה לא הייתה שום תזוזה, אין יותר שום סיבה להניח שבשלושה חודשים אפשר יהיה לגשר על 10 נקודות. אני הייתי מהאחרונים שהתעקשו שמערכת הבחירות הזו לא גמורה, היום אני הרבה פחות בטוח. לפחות לא בצורה שבה היא מתנהלת. הפתעות זה משהו אחר, להפתעות ושינויים קיצוניים יכולים להיות השפעות מרחיקות לכת. 10 אחוזים הם כלום להפתעה פוליטית או שינוי דרסטי של אסטרטגיה. אבל אני לא רואה שמישהו בשמאל ממהר לעשות שינוי כזה.

* המסקנה המתבקשת המידית היא כישלונה של שלי יחימוביץ. כן היא הצליחה לאושש את מפלגת העבודה אחרי אהוד ברק, היא החזירה אותה על פי כל הסקרים להיות המפלגה השניה בגודלה בכנסת. כל הכבוד. נו אז? קדימה היתה המפלגה הראשונה בכנסת היוצאת, איך בדיוק זה עזר לה? האסטרטגיה של יחימוביץ לא רק נתקעה בתקרת זכוכית של 23 מנדטים, חמור הרבה יותר: היא לא שאבה אפילו לא מנדט אחד מהמפלגות שמהליכוד ימינה. אפילו לא אחד. כל המנדטים של שלי יחימוביץ, למרות הקמפיין החברתי, מגיעים ממפלגות שמשמאל לליכוד. אלו בדיוק המנדטים שב2009 עברו מהעבודה ומרצ לקדימה ועכשיו נודדים חזרה לעבודה. מפלגת אופנה של הגוש. זה לא הישג אמיתי, זה הישג מדומה.

עם הסתייגות אחת, זה חשוב מאוד לגייס את הגרעין שלך. אם זו היתה הכוונה אז בסדר גמור. יחימוביץ השיגה את המטרה וגרעין הפעילים של השמאל עכשיו מאחוריה ומוכן למשימה. עכשיו השאלה אם רוצים שלטון, ואם רוצים שלטון אז חייבים לשנות אסטרטגיה. לא בגלל שהאסטרטגיה של יחימוביץ לא נכונה, ראויה, יפה או אידיאולוגית, פשוט בגלל שהיא לא עובדת. לא עובדת בכלל. אפילו לא קצת. אפילו לא מנדט אחד לרפואה. יחימוביץ צריכה לעצור רגע את ההתלהבות מעצמה, להסתכל במראה ולשאול את עצמה מה היא רוצה ומה האחריות שלה כלפי הבוחרים והמדינה. אם המטרה היא להשפיע באמת על המדיניות הכלכלית של מדינת ישראל היא יכולה לעשות את זה רק כמפלגת שלטון, ואם המטרה היא להיות מפלגת שלטון היא צריכה לעשות דברים שונים לחלוטין ממה שהיא עושה עכשיו. זו לא פרשנות או תחזית, זו פשוט עובדה.

* ואולי בכלל מאוחר מידי? יכול להיות שזה שאחרי המחאה החברתית, ועם הבידוד הישראלי בעולם, ועם הבטחת גזירות באביב ומלחמה בקיץ של ביבי, ואחרי שביבי מצטרף לרשימה אחת עם מפלגת ימין אירופאית אנטי דמוקרטית, ואחרי כל זה היתרון של נתניהו לא זז מילימטר בסקרים: אולי כל זה אומר שכבר מאוחר מידי לדמוקרטיה הישראלית. המאזן הדמוגרפי עשה את שלו, השסע הדתי והלאומי השתלטו סופית על המוח היהודי בציון והשמאל לא יוכל לחזור כאן לעולם לשלטון. כולנו ידענו שזה מתישהו יגיע, פשוט קיווינו שיש עוד זמן ואולי עד אז יבוא שלום. האם יתכן שבשש שנים מאז הנצחון ההוא ב2006 שהביא לשמאל-מרכז 70 מנדטים, השתנה המצב הפוליטי כל כך? האם תחרויות עתידות בין שמאל לימין יהיו בין הליכוד לאיחוד הלאומי? אני מקווה שלא, אבל קשה שלא להגות מחשבות פטאליות נוכח הסקרים.

5 תגובות

 1. לא ברור לי למה אתה בכלל נע בין פסימיות לאופטימיות. כאילו שממשלה שתרכיב שלי יחימוביץ' תהיה שונה בהרבה מהממשלה הזו. הרטוריקה תהיה שונה – זה בטוח. אבל המעשים – קוסמטיקה לכל היותר. בוודאי במישור המדיני (גם בגלל שהוא לא מעניין את יחימוביץ', אבל בעיקר כי לא יהיה לה רוב לשום שינוי ממשי).

  • אז אתה מציע להיות רק פסימי? אני נוטה להיות אופטימי כל עוד יש סיכוי לאופטימיות. ממשלה של שלי יחימוביץ תהיה לכל הפחות יותר טובה כי יהיו בה מעט אנשים יותר טובים. לגבי העניין המדיני, כאן יכולות דוקא להיות הפתעות, יחימוביץ תאלץ להתעסק בנושא הזה אם היא תהיה ראש ממשלה והיא מחויבת הרבה פחות לאג'נדה המתנחלית מבנימין נתניהו. כמו כן צריך לזכור שממשלה של יחימוביץ תהיה אפשרית רק אם לשמאל יהיה גוש חוסם בכנסת, וכנסת שבה לשמאל יש גוש חוסם היא בהכרח כנסת ימנית פחות שצפויה להעביר פחות חוקים גזעניים ואנטי דמוקרטים.

   • אני מציע להיות ריאלי.. אני כנראה עדיין נושא צלקות מהממשלה של אולמרט.
    צריך לזכור שאין ממש תסריט של ממשלה של יחימוביץ' בלי ש"ס, כנראה גם במשרד הפנים, וכבר אנחנו חוזרים לפרופורציות. צריך גם לזכור שהגוש החוסם שאתה מדבר עליו יכלול גם ח"כים מקדימה ויש עתיד.
    אבל אני מסכים לגבי "מעט אנשים יותר טובים".

 2. […] הציבור נשאר אדיש, או לפחות לא מתרגש. סטגנציה מוחלטת בסקרים למעשה כבר חצי שנה. המאזן הבין הגושי נשאר יציב כסלע (כ-55% […]

 3. […] הציבור נשאר אדיש, או לפחות לא מתרגש. סטגנציה מוחלטת בסקרים למעשה כבר חצי שנה. המאזן הבין הגושי נשאר יציב כסלע (כ-55% […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: