מי שרוצה לקבל שוחד פוליטי או תפקיד זוטר בממשלה מנופחת

טוב אז עבר שבוע ומופז באמת פרש מהממשלה. היום היה את כל הסיפור של הפילוג שלא קרה אבל נגיע לזה עוד מעט. קודם צריך להגיד כמה מילים על ממשלת האחדות הקצרה בתולדות ישראל: מופז שבר את מילתו כאשר נכנס לממשלה במאי האחרון וריסק את תדמיתו הציבורית רק בשביל שיוכל עכשיו לעמוד במילה שלו ולנסות לשקם את תדמיתו הציבורית? משונה מאוד. אפילו בשביל מופז זו עוד אבן דרך בזגזגנות. יהיו מי שיגידו שהפרישה מהקואליציה עכשיו היא המעשה הנכון והוכחה לכך שמופז באמת התכוון לכל מה שהוא אמר כשהוא נכנס לממשלה. הייתי מסכים לטיעון כזה אם לא היה לי לא ברור מה הוא עשה בממשלה מלכתחילה. מדוע נכנס לממשלה, מדוע עשה את מסיבת העיתונאים עם נתניהו שבה חזר בו מכל הדברים הרעים שאמר עליו, מדוע קרע מעצמו כל שכבה מנמלית של אמינות כמנהיג אופוזיציה? בו נגיד שמופז באמת רצה לראות אם אפשר יהיה לחוקק חוק גיוס חדש על פי מתווה קדימה (לא סיבה מספיקה לדעתי לתמיכה בקואליציה הזו, אבל ניחא) – מדוע נכנס לממשלה בשביל זה? באותה מידה יכלו להגיע לסיכום עם הליכוד על פתיחה של משא ומתן קואליציוני סביב סוגיית הגיוס ורק אם תושג הסכמה מלאה על החוק החדש תצטרף קדימה לממשלה או תתמוך בחוק מבחוץ. ההחלטה של מופז לפרוש מהממשלה, שמראש לא היה צריך להצטרף אליה, תמוהה עוד יותר נוכח העיתוי: לפני הדד ליין ובלי שיש בידיו איום אמיתי על הממשלה. בקיצור, אני לא יודע בדיוק מה קרה כאן ומי חשב על מה, אבל אני משער שהתשובה היא שלא קרה הרבה ושחשבו עוד פחות; האירוע שנקרא "כניסת קדימה לממשלה" היה למעשה חזרה מכוונתו של נתניהו ללכת לבחירות בספטמבר ותו לא. הפרישה של מופז עכשיו הייתה על רקע חזרתו של נתניהו מכוונתו לצרף את קדימה לממשלה באמת בהמשך במקום ליברמן או החרדים. בקיצור אז ועכשיו – רגליים קרות. שאול מופז שהבין שביבי לא מתכוון לתת לו יותר תגמולי שלטון (ולא מתכוון ללכת לבחירות בזק), החליט לצמצם נזקים ולצאת לפני פגרת הקיץ כל עוד נושא הגיוס עדיין חם. במבחן הראשון שלו כיו"ר קדימה, מבחן בו עמדה ציפי ליבני בתחילת 2009 מול לחץ גדול בהרבה להכנס לממשלה, נכשל מופז כמנהיג.

לעומת זאת במבחן השני, זה שהתרחש ב-24 השעות האחרונות, הצליח שאול מופז יפה במקום בו ליבני נכשלה בסוף 2009. חמישה מחברי קדימה התכוונו לפרוש ולערוק לליכוד (ועוד כשלושה ארבעה אם המהלך היה צולח היו מקימים סיעה עצמאית משמאל לקדימה). לא הושגו שבעת החברים שהיו מוכנים לפרוש יחד על מנת שהפילוג יהיה חוקי, והמהלך לא צלח. עד כאן דומה מאוד למה שלבני הייתה צריכה להתמודד איתו ב-2009. אבל אז ליבני התגאתה בהצלחה לשמור על קדימה מאוחדת וחיבקה (גם אם בקרירות) את המורדים, החלטה שלמעשה חרצה את גורלה הפוליטי שלה בקדימה. הפעם מופז במהירות ראויה לציון הגיש מכתב לועדת הכנסת בבקשה לראות בחברי הכנסת המורדים כאילו פרשו מקדימה ובהצהרה לעיתונאים (שימו לב, לא "מסיבת עיתונאים" כי לא ניתן זמן לשאלות כלל) תקף בחריפות את הממשלה ואת הפורשים מהסיעה: "כל מי שניהל משא-ומתן עם נתניהו והיה מוכן להיות חלק מחרפת נתניהו-הנגבי צריך לעשות חשבון נפש עם עצמו, עם ילדיו ועם הציבור ששלח אותו לכנסת. מי שרוצה ללכת להצטרף למושחתים שילך, מי שרוצה להצטרף למשתמטים שילך, מי שרוצה לקבל שוחד פוליטי ולמכור את ערכיו שילך, מי שרוצה לחברו לנתניהו שילך" אמר מופז.

מצחיק אלה בדיוק אותם דברים שחשבתי על מופז לאורך כל כהונת ליבני בראשות קדימה וגם אחריה כשמופז הצטרף לממשלה – מי שמוכן תמורת שוחד פוליטי לבגוד בערכים ולחבור לנתניהו, זה הרי בדיוק התיאור של מופז את עצמו. לא חשוב, הפעם הוא עשה את הדבר הנכון ואפילו הוכיח מנהיגות.

אם ועדת הכנסת תקבל את בקשת מופז הרי שמדובר במכה קשה לפורשים וחיזוק יפה לדמוקרטיה מפלגתית בישראל. על פי החוק שהתקבל בכנסת בעקבות התרגיל המסריח בדיוק בשביל למנוע מצבים כאלה: חבר כנסת שפורש ממפלגה ללא פילוג חוקי (של שליש החברים או בהסכמה) לא יהיה זכאי לכל ההטבות של חבר כנסת למעט זכות ההצבעה במליאה. בנוסף, אם לא יתפטר מהכנסת, לא יוכל להיבחר מחדש לכנסת הבאה וגם לא יוכל להיות שר. אלו סנקציות שמשמעותן כמעט גזר דין מוות פוליטי. על כן אפשר לנחש שארבעת החברים שסומנו במכתב ינסו בכל כוחם למנוע את רוע הגזירה. הקואליציה בודאי תקנה להם רשת בטחון ולא תצביע בעד ההחלטה בועדת הכנסת. אבל השאלה כאן היא משפטית ולא פוליטית. על החלטת הועדה אפשר יהיה להגיש בג"ץ וזה יצטרך לקבוע האם נסיון הפרישה שעשו כמוהו כחבירה למפלגה אחרת כפי שאומר החוק או שמגעים בלבד ולא סוף פסוק אינם מספיקים בשביל להכריז על פרישה. עוד לפני זה יוכל היועץ המשפטי של הכנסת להכריע בעניין אם יהיה נחרץ מאוד בהמלצתו בפני ועדת הכנסת. אם אכן ישנם מסמכים חתומים שאפשר יהיה להציג אותם בבית המשפט ולפיהם חברי הכנסת המדוברים חתמו על מכתב שבו מובטח להם תיק בממשלה והסכמתם לחבור לליכוד, הרי שקשה לראות קונסטלציה משפטית שלא תאשר את בקשת מופז לראות בהם פורשים. אם לא ימצאו מסמכים כאלה כי אם רק שמועות על הסכמות שבעל פה, תקשה המערכה המשפטית על מופז ונאמנותו לדבריו היום תעמוד במבחן נוסף.

אגב, מכיוון שעקרב בדרך כלל נשאר עקרב, והבטחנו לעצמנו שלא נאמין יותר למופז בחיים, צריך לזכור שיש סיכויים לא רעים, גם אחרי הדברים שלו היום, שמופז בעצמו יחבור לליכוד לקראת הבחירות הבאות אם באמת יהיו רק עוד שנה. כי בית לא עוזבים וצריך לעשות חשבון נפש עם עצמו ובוחריו וזה מאחורינו וכיוצא בזה…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: