מנפנף בשואה

בצעד חריג אפילו לעצמו, בחר ראש הממשלה בנימין נתניהו להקדיש כל רגע מנאומו אתמול, בפתיחת יום השואה ביד ושם, לנושא האיראני. בניגוד למתחייב מכללי הטקס בחר ראש הממשלה בקו לא ממלכתי ותקף בבוטות את כל מתנגדיו ומבקרים כלפי עמדתו המדינית. נתניהו תמיד השתמש בשואה שימוש ציני ומכוער לאנלוגיות קלושות ושטחיות לנושא האיראני, אבל כנראה שאתמול הגיע השימוש הזה לשיא חדש ביום השואה עצמו ובמקום שהפך לקדוש ביותר לעם היהודי המודרני.

זו כאמור אינה הפעם הראשונה שנתניהו עושה את זה. כך לדוגמא לפני שנתיים בנאומו באו"ם הוציא נתניהו באמצע, למבוכת כולם, צילום של תוכניות מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו במסגרת מתקפה על אירן. השנה בועידת אייפק בחר נתניהו לנפנף בהיסטריה במכתב שנשלח לנשיא רוזוולט בו התבקש להפציץ את המסילות לאושוויץ, שוב באנלוגיה מיותרת ליחסי ארה"ב ואירן היום. אגב בכנסת ישראל על פי מדיניות שנאכפת בקפידה, אסור לנפנף בכל חפץ או מסמך מעל במת הנאומים. לקרוא קטע כן, לנפנף בדבר כלשהו אסור. זאת בגלל שאקט נפנוף חפצים במהלך נאום הוא כלי רטורי דמגוגי וחצי-אלים שבו מוצגות ראיות פיזיות לכאורה ללא שיש לקהל יכולת אמיתית לבדוק אותן. אבל ראש הממשלה שלנו מאוד אוהב במהלך נאומים לנפנף במסמכים, להצביע על גרפים חסרי משמעות, לשחק באייפד (לצייר עץ) ועוד. אז אם אסור בכנסת, הוא לא יפספס אף במה בינלאומית לעשות את זה. אבל אני סוטה מהנושא, חזרה לאתמול:

הכתב התורן שליווה את הטקס בטלוויזיה קרא לנאום "תקיף" אך יש לאמר שהנאום היה תוקפני. כולל ביקורות ישירות ודמגוגיות על מאמרי עיתונאים ספציפית שהעזו לתקוף את מדיניותו של ראש ממשלתנו, תשובה לכל המבקרים שביקרו את אותן הופעות בחו"ל שהזכרתי לעיל, ואפילו התקפות מרומזות אישיות  על דברי הביקורת של מאיר דגן. ברגע העלוב ביותר של הנאום אמר נתניהו עלי, על דגן, על בכירי כתבי ישראל, ועל חלק גדול מהאוכלוסייה היהודית בישראל את המשפט הבא: "אני מאמין בכוחנו להגן על עצמנו מול מבקשי נפשנו. אנשים שמבטלים את האיום האיראני כגחמה או כהגזמה לא למדו דבר מהשואה". איזו עזות מצח, איזה בן אדם חצוף. בנימין נתניהו ומדיניותו ההיסטרית מהווה איום קיומי על מדינת ישראל הרבה יותר מאשר איראן. מי שמשתמש כבר שלוש שנים (ויותר) באיראן כטקטיקה של הפחדה מבלי לעשות כלום בפועל ורק לצעוק "תחזיקו אותי, תחזיקו אותי", מי שמוכן להמיט על ישראל מלחמה כוללת ואכזרית רק בגלל החשש שלאויבינו יהיה נשק חזק במיוחד שלא יאפשר כניסה למלחמה כזו, מי שמשקיע את מיטב מרצו בפעולות כנגד נשיא הידידה היחידה שלנו בעולם ארה"ב ולא עושה מאומה למען השלום – שלא יטיף לנו מוסר וילמד אותנו על שנות ה-30 וה-40 במאה הקודמת. גם הוא, בניגוד לזיכרון הפסיכופטי שלו אולי, לא נולד עדיין אז ואין לו יתרון יחסי מיוחד בזיכרון הקולקטיבי.

 נתניהו מאשים את אחמדיניז'אד בהכחשת שואה ובשימוש נבזי בה לצרכיו הפוליטיים, מה שנתניהו עשה אתמול היה בדיוק זה. צמצום כל שואת העם היהודי לחוליה קטנה בשרשרת היסטורית של שואות שבהם שואה איראנית עתידית תמנע רק על ידי התערבות הירואית של ראש הממשלה, כפי שעשה נתניהו אתמול בנאומו שנישא ביום השואה אך דיבר אך ורק על איראן, הוא עצמו סוג של הכחשת שואה. לכל הפחות שימוש נבזי בשואה לצרכים פוליטיים. בושה.

2 תגובות

  1. […] את עצמו, מדיניותו ומנהיגותו. כתב על כך בהרבה יותר כשרון רז שיינרמן. אולם גם בהגדרה הרחבה של המושג 'פוליטי' – דבר-מה הקשור […]

  2. […] כתבתי כבר בעבר על הנטייה של ביבי לנפנף בעזרים פיזיים בזמן נאום , ביבי לא מצליח לעמוד בפני עצמו; יש לו פאטיש הזוי ולא ברור לתרשימים , ציורים או נפנוף מסמכים בזמן נאום. אפילו שכל פעם מבקרים אותו על זה, אני בטוח שגם היועצים הקרובים ביותר שלו אומרים לו אחרי כל פעם שזה קטע מיותר וטיפשי שרק מזיק לו למסר, ובכל זאת הוא לא מתאפק. שוב ושוב הוא מנפנף. לפני שלוש שנים מאותה בימה הוא נופף, באחד מרגעי השפל של זילות השואה לצרכים פוליטיים, בתוכניות מחנה ההשמדה אושוויץ. הפעם, בטוויסט מפתיע, הוא הלך ישירות על הפצצה. אחרי דקות ארוכות של תיאור טכני, דידקטי, מורתי של שלבי הכנת פצצה וההכנות האיראניות, ביבי הודיע בדרמתיות שהוא הכין משהו שימחיש את העניין. הניגוד בין הפאטוס למה שבא בעקבותיו הוא דוגמא לאירוניה קומית מושלמת. ציור של פצצה מסרט מצויר, וכתוב לידו שלב 1, שלב 2, ובום. וביבי בפרצוף רציני עומד ליד  ומסביר שהאיראנים כבר עברו את שלב 1, ועכשיו הם בשלב 2 ובאביב הם יגיעו לבום. ואז מגדיל ומנצל את המטאפורה של קו אדום עד לסוף הלא הכרחי ומגחיך אותו סופית בציור קו על גבי הפצצה.  איפה צריך לסמן את הקו האדום ילדים? שאל את העצרת הכללית בזלזול. איזו תמונה יוצאת דופן? […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: