ציפ ציפ ציפ, ציפי

תכננתי לכתוב פוסט ארוך על עלייתה ונפילתה של ליבני, אבל השבוע קצת חליתי וגם את הפוסט הזה אני כותב בטלפון מהמיטה. בנתיים הספיקו להתפרסם עשרות כתבות פרופיל ופרשנויות על ליבני והנושא כבר קצת נדוש נדמה. בכל זאת בקצרה מאוד אוסיף שלושה פרטים שלדעתי הם חשובים מאוד ולא זכו למספיק דגש:
ראשית, ציפי ליבני לא נכנסה לממשלה, כאשר הדעה הרווחת היא שמדובר היה בטעות שכן מפלגת קדימה היא מפלגה שנבנתה כמפלגת שלטון וחבריה פשוט לא ידעו מה לעשות באופוזיציה. לפחות החלק השני של המשפט הוכח כנכון. חברי סיעת קדימה ידעו לשמש אופוזיציה רק לליבני עצמה. ציפי נכשלה בלרתום את מפלגתה לטובת משימת האופוזיציה בה בחרה והתוצאה לפחות הייתה עגומה.
אבל אז נקרתה בפניה של ליבני הזדמנות פז, ממש ביצת הפתעה מזהב: מופז ושמונה מהמתנגדים הבולטים של ליבני במפלגה שמו את החרב על צווארם שלהם ותכננו לערוק לליכוד. במקום לקפוץ על ההזדמנות וליהנות ממפלגה נקייה ממתנגדים וחתרנים, ליבני עשתה את כל המאמצים למנוע את הפיצול. למעשה היא מעולם לא התאמצה או הצליחה יותר במשימה שלקחה על עצמה. בכך הוכיחה שגם היא לא יודעת את ההבדל בין קואליציה ואופוזיציה. בקואליציה אתה לא רוצה לאבד חברים עורקים כי אתה צריך את הקול שלהם לצורך הרוב בפרלמנט, אבל באופוזיציה? מה אכפת היה לליבני אם בקדימה יהיו עשרים או עשרים ושמונה ח"כים? מרגע שזכתה ב-28 מנדטים ביום הבחירות ובחרה באופוזיציה, סיים המספר 28 את תפקידו. קדימה מגובשת יותר ומאוחדת מאחורי האופוזיציה בראשות ליבני עם עשרים מנדטים הייתה אפקטיבית בהרבה. כמעט ואין ספק שאם לפני שנתיים היה מתרחש הפיצול בקדימה, היום ציפי ליבני עדיין היתה יו"ר וחזקה מתמיד.

אבל הטעות הכבדה ביותר של ליבני התרחשה לפני שנים, בחודשים הראשונים אחרי הקמת קדימה. שרון מינה את ליבני לעמוד בראש הצוות שיגבש את חוקת המפלגה החדשה. משימה בה המשיכה ליבני גם אחרי ששרון ירד מהזירה הציבורית. כל ההצדקה לקיומה של קדימה, אליבא דה ליבני עצמה, הייתה המנגנון המסואב של הליכוד שעודד קיצוניות ושחיתות ולא אפשר קבלת החלטות פרגמאטית למנהיגיו. ומה עשתה ליבני? העתיקה כמעט את כל הרעות החולות של מנגנוני הליכוד לתוך קדימה החדשה ובראשם את פריימריז הארגזים. על כן ליבני לא יכולה להלין, זולת בפני עצמה, על כך שחוקי המשחק הגרועים ניצחו אותה. כל אדם מבין את הפרובלמאטיקה בכך שפנקס המתפקדים לא משקף כלל את קהל המצביעים של המפלגה; בעובדה שהמגזר הערבי מהווה שליש מקהל המתפקדים של קדימה, ואחוזים אפסיים מקהל המצביעים בבחירות; בכל אותם המקרים שקלפיות במקומות נידחים מקבלים 90% הצבעה ויותר למועמד יחיד, וכ"ו. אז אם כולם מבינים את הבעיה למה אף אחד לא עושה כלום בשביל לפתור אותה? במיוחד במפלגה חדשה בת פחות מעשור – האם לא ידעתם שזה מה שיהיה שקבעתם את כללי המשחק? אלה בסה"כ הפריימריז השניים בתולדות קדימה וכבר מזהים את הדפוס הגרוע ביותר של מערכות פריימריז מפלגתיים. הפתרונות אגב, רבים: לדוגמא אפשר היה לקבוע הצבעה על פי אזורי בחירה בדומה לשיטת האלקטורים בארה"ב. כאשר משקלו של כל אזור בחירה מקביל לשיעור התמיכה בפועל של האזור בבחירות הכלליות האחרונות וללא קשר למספר המתפקדים באזור. ככה יהיה מספר המתפקדים ביישובים הערבים אשר יהיה, משקלם לא יהיה גדול משיעור הקולות שישובים אלו תרמו בפועל למפלגה בבחירות. פתרון אחר, רדיקלי מעט יותר אך הגיוני לא פחות, הוא לקבוע שקלפיות שהתפלגות הקולות בהן שונה מהממוצע הכללי באחוזים ניכרים (שיקבעו מראש) יפסלו. כלל כזה יחסל כמעט לחלוטין את מפקדי הארגזים ויקטין את כוחם של קבלני קולות לוקאליסטים.

לבסוף, כשלונה המהדהד של ליבני הוא באי יצירת אלטרנטיבה לליכוד. ליבני ניסתה למצב את עצמה שוב ושוב כאלטרנטיבה לנתניהו, אבל היא כנראה שכחה שהיא לא מתחרה על ראשות הליכוד. היה עליה להסביר ולשכנע את הציבור מדוע ממשלת הליכוד היא ממשלה גרוע שמסכנת את ישראל ומדוע קדימה מהווה אלטרנטיבה ראויה להחליף אותם. התקפות בודדות על אישיותו של ביבי או שליחת חבר הכנסת יואל חסון לעשות איזו פרובוקציה בכנסת עם דגלים או ספרי לשיער לא יוצרים אופוזיציה. הציבור מעולם לא הבין מדוע קדימה מייצגת משהו שונה מהליכוד, או למה הם יותר טובים, למעט העובדה שציפי היא לא ביבי. עד כאן.

5 תגובות

 1. קודם כל, תרגיש טוב!
  מסכים איתך ברוב הנקודות. אך כמה הערות משלי:

  1. לעניות דעתי אתה טועה באבחון הטעות של מניעת הפרישה של מופז + 8. מספרים כן משנים גם לאופוזיציה, והקדמת בחירות בסופו של דבר נעשית באמצעות העברת חוק הקדמת בחירות ע"י האופוזיציה ומספר ח"כים מהקואליציה (כפי שקרה לאורך שני העשורים האחרונים). דווקא אפשר לטעון שציפי פעלה בניגוד לאינטרס האישי שלה, כי מופז היה היחיד שבאמת סיכן את מנהיגותה, ואם היה פורש, מנהיגותה לקדנציה נוספת היתה מובטחת.

  2. מניעת מפקדי ארגזים הוא הכרחי ביותר. אבל נראה לי שכל הצעה לעשות זאת כוללת גם יריה מסוימת ברגל. הדבר ההגיוני ביותר היה הדרישה של מינימום 4 שנים חברות במפלגה בשביל להצביע בפריימריס, אבל יש פה סוג של דחיית מתפקדים חדשים המעוניינים להשפיע. כך גם הצעתך: להגביל השפעה לפי אזורים גאוגרפים מהבחירות האחרונות משמעו דחייה למעשה של מצביעים חדשים באזורים האלו (או אי אמון באפשרות הזאת). האם עולה בדעתך רעיון אחר ללא חסרון זה? אם כי בהינתן הנסיבות, נראה לי שחסרון זה עדיף על המציאות של קבלני קולות.

  3. נראה לי שהכשלון הגדול ביותר של לבני היה דווקא חוסר יכולתה להתחבר למחאה החברתית ודעיכתה בסקרים בעקבות זאת. מתפקדים בדר"כ בוחרים במי שיכול להביא הכי הרבה מנדטים, וזה עשה את התפנית. אבל המחאה המחישה עוד יותר את העדר ההבדלים בין קדימה לליכוד. הח"כים הימנים של קדימה לא ממש מהווים אופוזיציה מדינית, ובודאי אחרי שביבי "אימץ" את רעיון 2 המדינות. לאחר שפרצה המחאה, נחשפו גם העדר ההבדלים הכלכליים-חברתיים. ושוב, כתבתי על כך פוסט "תאום" לפוסט הזה.

 2. עוד כמה הגיגים שאף אחד לא העלה.

  1. בעיית האנשים שמאיישים את קדימה .
  לחרות על דיגלך פוליטקה אחרת ונקיה כאשר חברך למפלגה הם במקרה הטוב
  שרלטנים רודפי שררה ומקרה הרע מושחתים זה בערך כמו להקים חנות למזגנים באלסקה. הכישלון ידוע מראש.

  2. בעיה שניה היא התקשורת . במשך 3 שנים בכל תוכנית אקטואליה החל משעה 10 בבוקר ועד 10 בערב השמאל חבט בה משמאל והימין חבט בה מימין .
  אגב זה גם מה שמחכה ליאיר לפיד וביתר שאת.
  בבחינת בו נחבוט בציפי ( בלפיד ) ונציל את המדינה.

  3. מדינת ישראל בכללי, שונאת יושרה סובלנות נקיון כפיים ואנשי שלום.
  היא אוהבת מאצ'ואיזם , כוחנות , דמגוגיה , אני ואפסי .
  במדינה כזו אנשים כמו עמרם מצנע וציפי ליבני לא יכולים להצליח .

  4. הקולות החופשים שעליהם הסתמכה ליבני שיבאו להושיע ביום פקודה
  נשארו בבית, הערבים בדיר אל אסד הטריחו את עצמם לקלפי למרות שלא
  יוצא להם כלום מזה . אבל א נ ח נ ו "השבט הלבן" ? שנטריח את עצמנו
  שנזכור לה 3 שנים שלא חברה לנתניהו , מה פתאום ?
  אנחנו נמשיך לקטר בערבי שבת כמה המצב מחורבן . לזה בעצם נועדו.
  בזה אנחנו הכי חזקים.

  • אני מסכים בעוצמה רבה עם הכל מלבד:
   לערבים כן "יוצא משהו מזה"- במקרה שקדימה תכנס לקואליציה, ועם מופז הסיכוי עולה, הם יקבלו ג'ובים וקשר ישיר לשלטון.
   כמו כן, לא רק שהמצביעים החופשיים לא הצילו את לבני, אלא שאלו שכבר כן הגיעו לקלפי הצביעו באחוזים רבים מן הצפוי למופז.
   ולסיום, אמנם לבני הוכיחה שהיא יודעת את חשיבות המילה אופוזיציה בדמוקרטיה בכך שלא נכנסה לממשלת נתניהו, היא גם הוכיחה שאינה מבינה כיצד להיות אופוזיציה משמעותית ויעילה היודעת לשנע מצביעי קואליציה לצד השני. בכך- היא נכשלה. ואנשי ציבור נכשלים יש להחליף.

 3. […] בכנסת בחירות מקדימות לתפקיד יושב ראש המפלגה. שאול מופז הביס את יושבת הראש ציפי ליבני. חלומו הגדול מזה חמש, אולי שמונה, שנים סוף […]

 4. […] בכנסת בחירות מקדימות לתפקיד יושב ראש המפלגה. שאול מופז הביס את יושבת הראש ציפי ליבני. חלומו הגדול מזה חמש, אולי שמונה, שנים סוף […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: