עולים על רכבת לתוך הממשלה (שלושה דברים לא ממש קשורים)

* אבי דיכטר הכריז השבוע על התמודדות לראשות מפלגת קדימה. אל דאגה, אף אחד לא חושב שיש לו סיכוי לזכות. הדבר המעניין הוא שאבי דיכטר בחר לפתוח את הקמפיין תחת הסיסמא "לשבת ליד נתניהו בשולחן הממשלה" (או משהו בסגנון, לא התעמקתי). דיכטר אף הרעיף מחמאות גלויות על ראש ממשלתנו ובקר את ציפי ליבני על כך שבחרה להציג קו אחר לממשלה ורצתה לבדל את עצמה מהשלטון הבלתי מעורער של הליכוד באמצעות ישיבה באופוזיציה. בהסתכלות צרה אפשר להבין שאבי דיכטר פשוט מכין את דרכו להצטרפות לליכוד מיד אחרי הבחירות בקדימה. ככה גם אפשר אולי להסביר את הצעת חוק האזרחות שלו שהתאימה יותר לישראל ביתנו. בהסתכלות רחבה יותר על קדימה כמפלגה בישראל אפשר לראות את הכמיהה של חלק ארי מחבריה לחזור ולשרת את הליכוד כמפלגת לווין. שאול מופז, שבעבר כבר תכנן לפלג את קדימה ולהצטרף לליכוד, עומד כנראה לזכות בראשות קדימה. אחרי הבחירות הכלליות אפשר להניח שהוא ייקח את 12 המנדטים שהוא (אולי) יקבל ויצטרף כשר לביטחון פנים והמשנה לראש הממשלה בנימין נתניהו בממשלת הליכוד.  כלומר קדימה, תהפוך ממפלגה שהתימרה להתחרות על השלטון למפלגת מרכז שמעבירה מנדטים מהמרכז-שמאל לקואליציית הימין. אחרי ההפסד למופז ליבני גם תבין, שנה ומשהו מאוחר מידי, שהיה עליה לאפשר למופז ושמונת חבריו להתפלג מקדימה ולעזוב לליכוד. כפי שכתבתי אז: עדיפה לליבני מפלגה, רק מעט קטנה יותר, מאוחדת מאחוריה מאשר מפלגה שלמה ומפולגת שתחתור תחתיה.

* תרגיל דומה עומד לעשות יאיר לפיד. לפיד אמר בשבוע שעבר לפעיליו שהוא המועמד שיכול להביא קולות גם מהימין וגם מהשמאל. על כן התקווה של חלק ממצביעיו וכמה אנשי שמאל אחרים היא שיאיר לפיד יהווה גשר שישאב מנדטים מהימין הליברלי ויעביר אותם לגוש השמאל-מרכז. אלא שבדיוק ההפך יקרה: ראשית מאיזה ימין בדיוק יביא יאיר לפיד מנדטים? חלומות באספמיא. יאיר לפיד פונה לקהל ליברלי, מעמד ביניים עד ביניים גבוהה, אשכנזים, תושבי הערים הגדולות ויישובים מבוססים – בקיצור לשמאלנים או "שמאלנים לשעבר". איזה אנשי ימין בדיוק יצביעו ללפיד? לאיזה קהל ימני דמוגרפי קלאסי הוא פונה? ומה מבטיח להם יאיר לפיד: לפיד אמר מפורשות שמבחינתו הצלחה מספיקה תהיה אם הם יצליחו להיכנס לממשלה, ואם הם ישפיעו על שינוי שיטת הבחירות. שינוי שיטת הבחירות הוא נושא לפוסט אחר, אבל נושא הכניסה לממשלה הוא בדיוק העניין – הכניסה לממשלה (ממשלת נתניהו מן הסתם) היא מטרה אצל לפיד, לא אמצעי. אז בפעולת חשבון פשוט נבין שיאיר לפיד לא לוקח מנדטים מהימין ומעביר אותם לגוש השמאל; הוא לוקח מנדטים רבים מגוש השמאל ומעביר אותם ישירות לקואליציית הימין הבאה.

* וכמה מילים על שביתת הרכבת היום. על מה בדיוק מנסים עובדי הרכבת להגן ולשמר?  את עבודות ה"שדרוג" הבלתי פוסקות שמשביתות קוים מרכזיים חלק ניכר מהשנה, את האיחורים, את הצפיפות, את התאונות? אני אישית לא חושב שהפרטה היא מילת קסם שעוזרת לכל, הפרטות רבות שנעשו בישראל נעשו בדרך שגויה או מיותרת והביאו ליותר בעיות מתועלת: הגדילו את הפערים, הפחיתו בשירות, הורידו שכר וכ"ו. אבל רכבת ישראל מצליחה להוציא ממני את כל האמוציות הקפיטליסטיות. אם יש גוף אחד במדינת ישראל שצריך להפריט הוא רכבת ישראל. לשלוח הביתה את כל ההנהלה הכושלת, ולפטר את כל העובדים החוצפנים. בלי יוצאים מן הכלל (את ראשי הועד בכלל צריך להכניס לכלא מידית אחרי היום). אבל לא להפריט את הרכבת כמו שהיא, כי אז לא נפתור שום בעיה. חברה פרטית לא מנהלת בהכרח שום דבר יותר טוב ממדינה אם יש לה מונופול ואין פיקוח. מילת המפתח היא תחרות. איך עושים תחרות ברכבת? לדעתי צריך להפריד את הרכבת לשלושה חלקים:

1. המסילות – אלה הם התשתית האמיתית של הרכבת. וזו צריכה להישאר בידי המדינה. רק המדינה יכולה להחליט בצורה שתיטיב עם כלל הציבור לאן צריך לסלול מסילות, מתי, באיזה היקף, וכמו שראינו בסלילת הרכבת הקלה בת"א- כנראה שגם רק המדינה יכולה לבצע את זה כמו שצריך.

2. הרכבות עצמן – אלה צריכות להיות בידיים פרטיות. חברות פרטיות, שונות, שיתחרו זו בזו. החברות הפרטיות ישכרו את שירותי המסילות של המדינה ויגרפו רווחים מהנוסעים. המדינה תיתן תמריצים לחברות הפרטיות להפעיל קווים גם למקומות פחות עמוסים על ידי מדיניות השכרה פרוגרסיבית ותחרותית.  בנוסף, אם חברה פרטית כזו תרצה להקים קו פרטי עם מסילות חדשות למקום שהמדינה לא מגיע אליו היא תוכל לעשות זאת, בתנאי שהמסילה תתחבר בשלב כלשהו למסילות של המדינה.

3 תחנות הרכבת  –  אלה צריכות להבנות על ידי המדינה ואז להיות מושכרות לזכיינים לניהול ותחזוקה.

מסילות, רכבות, תחנות. ההפרדה היא במקרה הזה לב הפתרון. יכול להיות שזה מופרך, לא בדקתי את המספרים אבל לדעתי צריך לבדוק את הנושא בכיוון. זה לא מודל מומצא, הוא קיים במדינות שונות ובראשן יפן שמה כל המערכת פועלת בשיטה דומה (ואף מורכבת ומפוצלת יותר). צריך כמובן להבין שיהיה לזה מחיר כבד בטווח הקצר. שינוי כזה יביא להשבתת הרכבת כליל לתקופה ארוכה. זו הקרבה שהציבור בישראל בכלל ונוסעי הרכבת בפרט צריכים לקחת על עצמם. הממשלה צריכה להיערך מראש עם תגבור מסיבי של אוטובוסים ולצאת לדרך. הרווח בסופו של דבר יהיה כולו שלנו.

12 תגובות

 1. סביר להניח שמופז ינצח בפרמריס של קדימה ,
  אך ברמה הארצית , זה כבר סיפור שונה .
  קדימה ברשות מופז תגרד בקושי 5 מנדטים.
  כי מי בדיוק יצביע להם ? השמאל ? הימין ? המרכז ?
  בכל שלושת המרכזים יש אלטרנטיבה יותר טובה .
  תרשה לי גם להמר שאבי דיכטר ( שאת כישרונו הרב כבר ראינו בממשלה הקודמת )
  לא יבחר לכנסת הבאה. בכלל אני מציע לאנשי קדימה להתחיל לחפש עבודה,
  to be on the save side
  במה שנוגע ל"רקבת" אני מסכים איתך לגבי הבעיה ,אך סקפטי לגבי הפתרון ,
  שר ה "חבורה" שקופץ תמיד בראש בכל נושא שלא שייך למשרדו , ממלא פיו מים
  כמה לא מפתיע ! בבחינת כלב נובח אינו נושך.

  נ.ב שגיאות הכתיב מכוונות

 2. שמת את קדימה ויאיר לפיד באותו הסל של מפלגות שייקחו קולות מהשמאל אל הימין, אבל זו טעות לדעתי. בעוד שקדימה היא מפלגת ימין-מרכז שמתחזה לשמאל רק בגלל שהיא נתפסת כאלטרנטיבה היחידה לליכוד (ולכן, התסריט שמופז מנצח יכול לדעתי רק לשרת את הפוליטיקה הישראלית בחידוד מחדש של הגושים), המפלגה של יאיר לפיד היא מפלגה סקטוריאלית, בסגנון ש"ס, רק למעמד הביניים. למצביעים הפוצנציאליים, בדומה למצביעי שינוי בעבר, לא ממש אכפת משלום/מלחמה או מקפיטליזם/סוציאליסטים. הם רק רוצים כסף ("איפה הכסף?") ולא חשוב באיזו ממשלה (אם כי ברור שמבחינה סוציולוגית הם קרובים יותר לגוש השמאל, כפי שטענת, אבל לא מבחינה אידיאולוגית). בדיוק כתבתי פוסט משלי על יאיר לפיד והפוליטיקה הסקטוריאלית, וכל מי שזה מעניין אותו מוזמן לקרוא וגם לחוות דעה.

 3. כתבת: "איר לפיד פונה לקהל ליברלי, מעמד ביניים עד ביניים גבוהה, אשכנזים, תושבי הערים הגדולות ויישובים מבוססים – בקיצור לשמאלנים או "שמאלנים לשעבר"."

  לצערי, זה כבר לא נכון. רבים העונים על התיאור הזה הם ממזמן מצביעי ליכוד שבנסיבות מסוימות יכולים להצביע ליאיר לפיד. יש הרבה מצביעי ליכוש שהיו בעבר מצביעי שינוי, למשל. התקווה הגדולה ממפלגת לפיד (ואני ממש לא מתומכיו) היא הפיכת קואלציה נטולת ש"ס לאפשרית.

 4. כל מילה בסלע! בייחוד לגבי הפתרון ברכבת ישראל.

  לגבי יאיר לפיד, אם מה שמניע את מצביעיו זה לאפשר הקמת קואליציה ללא ש"ס, הרי שסביר שגם אם זה יקרה – הם יבעטו החוצה את מר לפיד מיד בבחירות שלאחר מכן, בדיוק כמו שקרה לאביו. כבר קמה כאן קואליציה ללא ש"ס ב-2003, ובאופן מפתיע, לא הופרדה הדת מהמדינה בקדנציה הזו. בכנסת שלאחר מכן שינוי כבר לא הייתה.

  לגבי דיכטר – הרשה לצטט תהייה שהוא העלה באותו הקשר, שמסכמת את תמצית הפוליטיקה הישראלית בשנים האחרונות:
  "איך קורה לנו שלמעלה משלוש שנים כמעט רבע מהכנסת לא נמצאת במעגל ההשפעה?"
  קוראים לזה אופוזיציה, דיכטר. ויכולה להיות לה השפעה ענקית, כדאי לך לנסות פעם.

  • הטענה שלפיד יהפוך קואליציה של נתניהו בלי ש"ס לאפשרית מוכיחה בדיוק את התזה שלי מלמעלה.
   ראשית, מי לעזעזל אמר שלפיד לא יסכים לשבת עם ש"ס? הוא לא הראה שום סימנים כאלה. זה לתלות ביאיר לפיד הצהרה של אבא שלו. וכזכור לפיד מסרב להקים את שינוי מחדש. הוא רץ במשהו "חדש".
   שנית, למה שביבי יעשה קואליציה בלי ש"ס? שרון זה שרון וביבי זה ביבי. ש"ס הם הלקוחות הכי טובים שלו, השותפים הטבעיים, ותאומים של ביבי ברוב הנושאים. מידי פעם צריך לזרוק להם איזו עצם כלכלית ואפשר להמשיך הלאה בנוח.
   אז הצבעה ללפיד בשביל שיאזן את ש"ס בממשלת הליכוד – מדוע לא פשוט להצביע לליכוד? ליכוד חזק יותר יוכל להקים קואליציה עם פחות משקל למפלגות האחרות. אה בטח, כי לא מדובר במצביעי הליכוד כי אם באנשים שכעקרון מתנגדים לשלטון הליכוד. יאיר לפיד יביא לקואליציה של ביבי לפחות אנשים יותר טובים מאנשי הליכוד הם אומרים. או במילים אחרות, בדיוק מה שטענתי: לוקחים מנדטים מהשמאל ומיישמים אותם לשירות הימין.

   • " יאיר לפיד יביא לקואליציה של ביבי לפחות אנשים יותר טובים מאנשי הליכוד הם אומרים. או במילים אחרות, בדיוק מה שטענתי: לוקחים מנדטים מהשמאל ומיישמים אותם לשירות הימין"

    ממש ממש לא ! הניתוח שלך שגוי מיסודו
    אני רוצה להזכיר לך שמפלגת העבודה ( 13 מנדטים של השמאל )
    הצטרפה לביבי ולא קדימה ( שותפה טבעית ).
    אני גם לא רואה את שלי יחימוביץ דוחה כל כך מהר את משרת שרת החוץ למשל.
    (כידוע בענינים מדיניים היא בראש אחד עם ביבי , אפילו יותר מליברמן )
    יכול להיות שבסופו של יום גם לפיד יצטרף לביבי אבל זה בבחינת הרע במיעוטו
    עדיף סחטנות של לפיד על זו של אלי ישי. אם אתה מחפש מפלגה שבכל קונסטלציה לא תצטרף לליכוד אזי הצבע מרץ .

   • רז,

    זה קצת בעייתי לקרוא לזה מנדטים של שמאל. אלו מנדטים שמעולם לא הצביעו למפלגת העבודה ומרצ, או לפחות מאז 99 (כבר עברו 13 שנים!). בהנחה, המתבססת על האלקטורט של שינוי, שרוב המנדטים של לפיד יהיו צעירים יחסית (נאמר, עד גיל 40), אז אלו מנדטים שמצביעים לא יותר מ-20 שנה. אם בשנות ה-90, כשהיה עדיין מאבק אידיאולוגי מדיני מחודד, הם הצביעו לעבודה/פרס/ברק (מה שלא ממש בטוח, ולחלק גדול עדיין לא היתה זכות הצבעה), אז מאז שפרצה האינתיפאדה השניה וכל המדינה הצטופפה במרכז, הם כבר לא שם. מאז אלו מנדטים שהצביעו לשרון ולליכוד בראשותו, לשינוי, לקדימה, לגמלאים, ואולי אפילו לליברמן. יותר ממחצית חייהם הפוליטיים (אם לא יותר) הם לא בשמאל. זה שהם לא ליכודניקים שתומכים בביבי ממש לא אומר שהם בשמאל.

   • ההבדל כאן הוא בהגדרה של שמאל וימין. [ואני לא רוצה שייתפס כאילו אני אומר שיש כאן משהו מלוכלך או "לא בסדר", זכותו של יאיר לפיד לשכנע אנשי "שמאל" להצביע לנתניהו]. שאני אומר שמאל וימין בהקשר קואליציוני אני מתכוון בחלוקה לגושים לפי מרכיב הממשלה – אלו נקבעים על פי החציון בכנסת. אם המחוקק החציוני נמצא בליכוד, אז הימין זה כל המפלגות מהליכוד ימינה, והשמאל זה כל המפלגות משמאל לליכוד, בדגש על פוטנציאל להרכבת ממשלה. שאני אומר מצביעי שמאל אני מתכוון אנשים שלא היו רוצים לראות ראש ממשלה מהליכוד וחושבים על מהפך שלטוני. מי שאוהב את נתניהו, ורוצה לחזק אותו, אז אני לא מבין למה שלא יצביע ישר לליכוד. מה שאני חושב שיאיר לפיד מציע בפועל למצביעיו, וכנראה שגם קדימה בראשות מופז, זה במקום להצביע לליכוד, תצביעו לנו ואנחנו נצטרף לליכוד רק עם אנשים אחרים (טובים יותר?). כלומר מפלגת יאיר לפיד תהיה לכל דבר ועניין מפלגת הליכוד רק עם אופציות אחרות לחברי כנסת – בקיצור פריימריז. כמו שהייתה מפלגת הגמלאים לקדימה למשל.
    אני רק לא בטוח שכל המצביעים של לפיד מודעים לחשבון הזה. זה מתכון בטוח לעוד "אכזבה" ממפלגה פוליטית.

   • אני מבין את הטיעון הגושי, אבל אותו טיעון אפשר לעשות מהכיוון ההפוך. כלומר, אם באמת הם היו מנדטים מ"שמאל" (שלצורך ההגדרה מדובר בשמאלה מהליכוד שרוצים להחליף את נתניהו בשלטון) אז הם היו מצביעים לקדימה (אפילו בראשות מופז, אבל בוודאי בראשות לבני). עצם העובדה שהם לא מצביעים לקדימה אלא ללפיד מעיד שמהפך שלטוני לא בראש מעייניהם, והם יצטרפו לכל ממשלה שתענה על תביעותיהם הקואליציוניות. או כמו שאמרתי (וראה את הפוסט שלי בנושא), מפלגה סקטוריאלית – תמונת הראי לש"ס, ממש כמו ששינוי היתה.

    ואם נעזוב רגע את הטיעון של הגושים ונסתכל בפועל על המדיניות שכל מפלגה מציעה, אז אני לא בטוח שאפילו במיקרוסקופ תוכל למצוא הבדל בין לפיד לבין קדימה, והבדלים ממש מזעריים בינם לבין הליכוד (בוודאי בתחום הכלכלי, אבל גם במדיני). לכן, ההסתכלות על איזה גוש ירכיב את הממשלה הבאה קצת מיותרת. הממשלה הבאה שתקום (בראשות הליכוד או קדימה) תמשיך את אותה המדיניות של הממשלה הנוכחית, וכל צעדיה ה"חברתיים" (אם בכלל) ייעשו לא מתוך אידיאולוגיה אלא יהיו צעדים קוסמטיים כדי להרגיע את לחץ הקהל.

   • על זה אנחנו יכולים להסכים 🙂

 5. שאיפות, מטרות ורצונות (בקצרה)-
  אני נוטה להסכים עם הניתוח שלך.
  אני חושבת שבמקומו של לפיד גם אני הייתי שואפת "פשוט להכנס" (תנאי המחיה שלי היו משתפרים פלאים, שלא לדבר על הפנסיה שכנראה טובה מזו של עיתונאי).
  בנוגע לרכבת, ובכלל לכל מיני מונופולים בארץ, אני מאמצת את דעתו של ורטהיימר- למונופול אסור לשבות. פשוט אסור לו. זה בלתי נתפס שזה מתאפשר.

 6. […] בדר"כ בראשות הליכוד (כנראה שגם מפלגתו של יאיר לפיד תלך בדרך זו). במילים אחרות, מפלגות מרכז תמיד פנו לקהל עירוני ממעמד […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: