המירוץ לנובמבר 2012 – עדכון ינואר

האם המרוץ הרפובליקאי נגמר? תלוי איך מסתכלים על זה אני מניח. מיט רומני ניצח את שתי מערכות הבחירות הראשונות והוא מוביל בסקרים גם בשתי הבאות, דרום קרולינה ופלורידה. חשוב מכך, הוא המועמד עם התמיכה הממסדית והארגונית הגדולה ביותר, והוא גם בעל התקציב הגדול ביותר להמשך (לעומת מועמדים שניצלו את רוב התקציב שלהם בפריימריז הראשונים במטרה לקבל תנופה). הדבר היחיד שמשחק לרעתו הוא העובדה שהבסיס הרפובליקאי, זה השמרן בענייני דת וחברה, לא אוהב אותו. השמרנים תופסים את רומני כמתון מידי; את ההצהרות השמרניות שלו שמישרות קו עם הרטוריקה הקיצונית של יתר המתמודדים (על הפלות, יחס להומוסקסואלים, למדע וכדומה) הם רואים כזגזוג לא אמין. כרגע שדה המתמודדים השמרנים במפלגה מפוצל: בין ריק סנטורום שסגר תיקו עם רומני באיווה, ניוט גינגריץ שמוביל על פני סנטורום בדרום קרולינה ופלורידה, ריק פרי האוונגליסט האחרון שעוד מתמודד במרוץ, ורון פול שמייצג את הקיצוניות הבדלנית הליברטינית. הפיצול במחנה השמרני עוזר כרגע למיט רומני לנצח את מערכות הבחירות כאשר יריביו מפצלים את הכוחות ביניהם.

אך מה יקרה אם וכאשר יפרשו כל המועמדים השמרנים ויתירו את מיט רומני מול מועמד שמרן יחיד? ההיגיון אומר שיש אפשרות שבמקרה כזה כל מתנגדי רומני במפלגה יעמדו מאחורי מועמד אחד שיוכל לנצח בקלות את רומני. יש לזכור, רומני ניצח באיווה עם 25% מהקולות, ובניו המפשיר (אחת מהמדינות הפחות שמרניות) עם 39% מהקולות. זה אומר שאם מועמד יחיד נגדי היה גורף את כל יתר הקולות רומני היה מפסיד בשיעור ניכר בשתי ההתמודדויות.

אבל מבט מדוקדק יותר בכמה סקרי עומק מראה תמונה שונה. אומנם לא מצאתי סקר שבודק את רומני מול כל מועמד רפובליקאי אחר ראש בראש, אבל כן יש סקרים שבודקים את מידת הקבלה ואי הקבלה של המועמדים הרפובליקאים בקרב הרפובליקאים. לפי סקרים אלה רומני זוכה לאחוזי קבלה גבוהים – הרבה מעל ה50%. זאת לעומת כל אחד מיתר המועמדים שרוב הרפובליקאים לא תופסים כמקובלים לתפקיד המועמד. רומני הוא גם זה שנהנה בסקרים מאחוז ההתנגדות הנמוך ביותר. כלומר הכי פחות רפובליקאים מתנגדים למועמדותו האפשרית מכל מועמד אחר. המשמעות ברורה: הרפובליקאים אולי לא מתלהבים מזה שרומני יהיה המועמד שלהם – אך רובם יעדיפו אותו כברירת מחדל על פני כל מועמד אחר. זה אומר שגם אם יפרשו רוב המועמדים ומיט רומני יישאר לבדו מול סנטורום, גינגריץ או אפילו פול, רומני ינצח כנראה בקלות.

אז לשאלה שפתחתי בה הדברים, כן המירוץ נגמר. אלא אם יהיו הפתעות בלתי צפויות בדמות גילויים מרעישים לכאן או לכאן על מי מהמועמדים נראה שהסיפור סגור. הסיבוב הבא: רומני נגד אובמה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: