המירוץ לנובמבר 2012 – נובמבר 2011

הבחירות בארה"ב בעוד שנה בדיוק (פחות שבוע) והמתח במחנה הרפובליקאי גובר. שניים משלושת המועמדים המובילים ספגו מכות קשות בשבועיים האחרונים (*ראו גם קישורים בסוף): הרמן קיין למשל הואשם בהטרדות מיניות. כאשר היה ראש לובי המסעדנות בושינגטון שילם הארגון שעמד בראשו עשרות אלפי דולרים לשתי נשים בתמורה לשתיקתן. שתי מתלוננות נוספות נחשפו מאז, אחת במסיבת עיתונאים פומבית. ריק פרי לעומתו נאלץ להתמודד עם אחת הפדיחות הגדולות ביותר שאפשר לזכור מעימותים טלויזיונים; במשך 53 שניות רצופות הוא התקשה להיזכר ברשות הפדראלית השלישית אותה הוא מתכוון לקצץ. לקול צחוקים מהקהל, נזיפות מקשות ממנחה העימות, ועצות מבודחות מיריביו, לבסוף נכנע והודה שהוא אינו זוכר והוסיף "אופס". למועמד אחר זו היתה יכולה דווקא להיות נקודת מפנה בדרך לנצחון מפתיע. יותר מכל נראה ריק פרי אנושי ומעורר סימפטיה ברגעי השכחה הארוכים. במקום מועמד מנוכר וגנרי שהוא תוצר של פס ייצור ספינולוגי, יכל ריק פרי לצאת מהפדיחה כאדם אמיתי וכן שכל אמריקאי יכול להזדהות איתו. ג'ורג' בוש יכול ללמד אותו איך משתמשים בתדמית כזו בשביל לעשות קרירה ולזכות בבחירות מול מועמד מקצועי ומלומד כמו אל גור. אבל הבעיה של פרי היא הנרטיב שבא הוא נכנס לעימות. הוא הגיע לעימות כאשר תשומת הלב מופנית לזה שהוא מתקשה מאוד בעימותים וחובת ההוכחה עליו. תקרית ה'אופס' בעימות התשיעי (!) של פרי הוכיחה סופית שפרי אינו מסוגל להתמודד כראוי עם מערכת קמפיין לחוצה של עימותים, שאלות ומסיבות עיתונאים. מסוגלות שהיא נדרש הכרחי מנשיא ומועמד לנשיאות בארה"ב. המצביעים הרפובליקאים, ומעל לכל תורמי הכספים הרפובליקאים, לא יסתכנו במועמד שגרוע בקמפיין ועימותים מול ברק אובמה שידוע כאלוף בהם.

אז אם הם רוצים בכך או לא, הרפובליקנים נשארים עם מיט רומני. זה עדיין לא סגור ונעול, אבל זה ההימור הכי בטוח. מיט רומני מוביל בסקרים בניו-המפשיר בהפרש ניכר. ניו-המפשיר היא המדינה השניה שמצביעה בפריימריז בשבוע השני של ינואר. הנצחון שם אמור להספיק לו לבנות את המומנטום לנצחון בבחירות בפלורידה בסוף אותו חודש. נצחון גם בפלורידה יסגור את העניין ומיט רומני יוכל להתחיל להתרכז בבחירות לנשיאות מול אובמה.

מיט רומני הוא דוקא מועמד מצויין. מושל לשעבר שנחשב מוצלח. כלכלן שנתפס כמקצועי מאוד, יודע על מה הוא מדבר ומכין תוכניות בעצמו. שמרן מתון יחסית שיכול להיות פרגמאטי מאוד שצריך. אלה בדיוק התכונות שמפריעות לו בפריימריז, אך יהוו יתרון גדול בקרב על הנשיאות. הסיפור הקבוע הוא כזה: הגרעין הקשה של כל מפלגה קיצוני בדרך כלל בדעותיו הרבה יותר מכלל המצביעים של המפלגה. אותו גרעין מהווה את עיקר התורמים, הפעילים המרכזיים, ואלה שמצביעים בפריימריז. כך יוצא שבשביל לזכות בראשות מפלגה על המועמד להיות קיצוני יותר מכלל האוכלוסייה ולהציג עמדות נחרצות ועקביות בצד אחד של המפה הפוליטית. אבל, מהרגע שמועמד נבחר בתוך מפלגה עליו לשנות כיוון ולשבור חזק למרכז; בבחירות הכלליות הכללים שונים. כאן לכל מפלגה מובטחת התמיכה של גרעין המצביעים הרגיל והקרב הוא על קולות המרכז – אותם מצביעים שיכולים לעבור ממפלגה למפלגה. בבחירות הכלליות על המועמד להתקרב כמה שיותר לבוחר החציוני. מועמדים מהשמאל צריכים לשבור ימינה, ומועמדי ימין לשבור שמאלה. למועמד מתון יותר, כמו מיט רומני, התהליך הזה אמור להיות קל יחסית. המתינות של רומני היא עכב האכילס המרכזית שלו בהתמודדות הפנים מפלגתית. מסיבה זו הוא נמצא קבוע במקום השני ולא עובר את 20 אחוזי התמיכה. אך מכיוון שמתחריו חלשים מאוד ועושים טעות אחר טעות, יתכן מאוד שהמצביעים הרפובליקאים יחשבו שהשלטון חשוב להם יותר ויעדיפו מועמד בטוח יותר, בעל סיכויים טובים לנצח את אובמה.

אובמה עדיין לא התחיל את הקמפיין הרשמי. בנתיים הוא צובר כסף. הרבה כסף. בדיקות מראות שעד היום גייס אובמה לקמפיין יותר כסף מכל המועמדים הרפובליקאים גם יחד. כמו כן אובמה לא צריך לבזבז את הכסף על התמודדות פנימית והוא יכול לשמור את כולו להתמודדות המרכזית. במצב דברים כזה מה הפלא  שניו יורק טיימס מדווח שצוות הקמפיין של מיט רומני כבר החל למעשה לעבוד על אסטרטגיית הבחירות מול אובמה. חבל על כל דקה ועל כל דולר שמתבזבז.

בכל מקרה, היתרון הגדול ביותר שיש לאובמה הוא היותו נשיא מכהן. שלא כמו מועמד מבחוץ שצריך לשבור למרכז על ידי מילים וסיסמאות בלבד, נשיא מכהן יכול לשבור למרכז הפוליטי על ידי מעשים. ניהול כלכלת בחירות לדוגמא. הצרה של אובמה היא שהמשבר הכלכלי עדיין מכה גלים בארה"ב. בנוסף חורשות על אירופה והעולם כולו שמועות על "הארמגדון הכלכלי" שהולך ומתקרב. במצב דברים כזה אובמה לא יכול להרשות לעצמו לעשות צעדים כלכליים מסוכנים. הוא חייב להוריד את שיעור האבטלה עד שנה הבאה ולשמור על אחוזי צמיחה עולים. כניסה חדשה למיתון ועליה באחוזי האבטלה תבטיח את הפסדו של אובמה יהיה מי שיהיה המועמד הרפובליקאי נגדו.

על כן אל תתפלאו אם בחודשים הקרובים, אולי בחודש ינואר בו ימלאו 3 שנים לכהונת הממשל הנוכחי, יעשה אובמה שינויים בקבינט ובמיוחד יחליף את שר האוצר הלא פופולארי. אולי (וכרגע זו השערה פרועה שלי בלבד) שר האוצר הבא של ארה"ב יהיה אחד שפרסם השבוע ספר מדובר על איך להציל את כלכלת ארה"ב ולהחזיר את האמריקאים לעבודה – ביל קלינטון שמו.

קישורים:

*האופס של ריק פרי למי שפספס או רוצה לראות שוב.

*הרמן קיין שוכח שהוא לא מבין כלום במדיניות חוץ אמריקאית, גם כן מהשבוע.

5 תגובות

 1. אני שמח לראות שאימצת את הטיעונים שלי מהדיון שלנו בפוסט הקודם שלך על הבחירות.

  • או שאני לא הבנתי מה אמרת בדיון הקודם, או שאתה לא הבנת נכון מה שאני אומר כאן:
   1. אני עדיין חושב שברק אובמה הוא נכון לעכשיו המועמד המוביל לזכיה.
   2. אני טוען שלנשיא מכהן, כל נשיא מכהן, יש יתרון מובנה בתוך מערכת בחירות.
   3. זה לא אומר שברק אובמה יזכה בטוח, מועמד מתון רפובליקאי יכול בהחלט לנצח אותו.
   4. הכלכלה היא בהחלט חשובה, והמשבר הכלכלי העולמי שהתחיל לפני שאובמה נכנס לתפקיד בהחלט לא עוזר לו. אבל, רוזוולט נבחר 4 פעמים לנשיאות ארה"ב. 2 מהן היו תחת משבר כלכלי חמור בהרבה. ככה שמשבר זה לא ערובה לכשלון, זה תלוי איך אתה מוכר אותו.
   5. יחד עם כל זאת, אם אחוזי האבטלה יעלו (כרגע הם יציבים) ואם תפסיק הצמיחה או חלילה יכנסו למיתון בשנה האחרונה (כרגע יש צמיחה קטנה) אזי באמת סיכוייו של אובמה יקטנו מאוד.

 2. פוסט מנומק היטב ,
  כל מה שנותר זה לחכות ולראות

 3. לגבי הרמן קיין, מה לגבי האפשרות שמדובר פה בבדיחה? http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UySTT-rxwSs

  • OMG!!! גאוני. אם זה נכון צריך לבחור אותו לנשיאות רק בגל זה.
   הבעיה היחידה בתיאוריה היא שג'ורג' בוש נבחר לנשיאות פעמיים.
   אבל זה משכנע מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: