העם מבקש יפה צדק חברתי

אני מופתע בימים האחרונים לשמוע טענה חוזרת כנגד המחאה החברתית ולפיה המחאה איננה דמוקרטית, או מהווה סכנה לדמוקרטיה. זאת בגלל שהמוחים בשרשרת של הפגנות מבקשים לשנות את מדיניות הממשלה או להפילה. זאת תוך כדי דילוג עוקף על ההליך הפורמאלי של בחירות ונסיון לקבוע עובדות ברחוב. בעיני הטענה מוזרה ומופרכת. אין דבר דמוקרטי יותר מהמחאה הנוכחית.

הרעיון הבסיסי ביותר של דמוקרטיה ייצוגית מודרנית אומר שנציגי הציבור בפרלמנט מחוקקים ומחליטים בשם הציבור שבחר אותם. הנציגים עושים כמצפונם, אך זוכרים תמיד שהציבור הוא השופט את ביצועיהם. אם הציבור מרוצה הוא יבחר את הנציגים שוב, ואם הציבור אינו מרוצה הוא רשאי לבחור נציגים אחרים במערכת הבחירות הבאה. הנציגים אם כן, לא רק בתקופת הבחירות כי אם לאורך כל חודשי השנה, מוערכים ונשפטים על ידי הציבור. כאשר הציבור לא מרוצה ממדיניות שננקטת, זכותו לידע את נציגיו על כך.

זה בדיוק מה שקורה במחאה הנוכחית. מדובר במחאה מנומסת מאוד ומרשימה בסדר שבו היא מתנהל. כל ההפגנות מקבלות את כל האישורים הנדרשים, לא נרשמו שום עימותים מיוחדים עם המשטרה (בחלק מההפגנות אף תמכה המשטרה בגלוי), האוהלים אולי מפריעים לשלוות השכנים אך גם הם מסודרים יחסית ומוגבלים לאזורים ספציפיים בכל עיר, לא מופעלת אלימות אקטיבית מצד המפגינים, בקושי נחסמו כבישים, לא נופצה אף שמשה של חברה מסחרית. למעשה המחאה לא פועלת בכלל לשיבוש החיים הנורמליים המתקיימים במקביל במדינה. כאן מגיעות גם מחמאות לראש הממשלה בנימין נתניהו (כן כן), שבעצה פוליטית טובה, מפציר שוב ושוב לא להתעמת עם המפגינים, לא לפנות את האוהלים, ואף נעתר להיפגש איתם לא אחת.

הטענה על כן כאילו המחאה מנסה להפיל את השלטון בכוח פשוט אינה נכונה. גם אם מרבית המפגינים רוצים בהפלת הממשלה (דבר שחוששתני אינו בטוח כלל) אין המשמעות שהם פועלים אקטיבית להפלתה בדרכים לא לגיטימיות. כיצד נופלת ממשלה ונקבעות בחירות מוקדמות? בישראל הדבר קורא בכל פעם שממשלה מאבדת את הרוב הקואליציוני הדרוש לה בכנסת. אין שום סיבה שממשלת נתניהו תיפול אם הרוב הקואליציוני שלה ישמר. ההפגנות יכולות להמשיך אך כל עוד אין להן ביטוי בתוך הכנסת זה לא יפיל את הממשלה.

גם אם תשתכנע פתאום סיעה או יחידים בכנסת לפעול להפלת הממשלה על רקע המחאה, מדובר עדיין במהלך לגיטימי ודמוקרטי מאוד. מדוע פרישה מהממשלה על רקע נסיגה מהשטחים או יציאה למלחמה היא יותר לגיטימית מפרישה על רקע מחלוקת כלכלית חברתית? מה שאומרת המחאה לחברי הכנסת הוא את הדבר הבא: הנושאים הכלכלים הם עכשיו נושאים פוליטיים מהמדרגה הראשונה. נושאים עליהם אנחנו, הציבור, נשפוט את הממשלה ואת כל אחד מחברי הכנסת בבוא הבחירות. אתם, נציגי הציבור, לא חייבים לקבל את דעת המפגינים, אך דעו לכם  שהם יפעלו כך שתשלמו על זה בקלפי. יתכן ואתם מתנגדים נחרצות לרצונות המפגינים, בסדר גמור, זכותכם המלאה. אולי תצליחו לשכנע את יתר המתנגדים בציבור להצביע לכם ובכך תשיגו רווח פוליטי, ואולי תמצאו את עצמכם מחוץ לכנסת הבאה. זו הדרך שבה פועלת דמוקרטיה יצוגית בריאה.

השיטה ההפוכה, זו הנהוגה ברוסיה למשל, אומרת שהציבור מוזמן לבחור פעם בארבע שנים נשיא ופרלמנט, אך מרגע זה עליו לשתוק. גם הפרלמנט צריך להיכנע לרצון הרשות המבצעת שפועלת לבדה כאוטוריטה יחידה עד מערכת הבחירות הבאה. זהו המודל שרבים מידי מנציגינו לכנסת היו רוצים לראות בישראל. אביגדור ליברמן מגדיל וקובע את המודל הזה במצע הבחירות של ישראל ביתנו תחת המילה המכובסת "משילות". זו אבל איננה דמוקרטיה. ובמערכת כזו גם הבחירות עצמן לא יכולות להיות דמוקרטיות. כדי שבחירות יתנהלו בחופשיות אמיתית, על המערכת הפוליטית הציבורית לפעול ולהתווכח כל הזמן, בין אם יש בחירות ובין אם אין.

האם הציבור הישראלי באמת בשל לקבוע את עתידו הפוליטי על סמך מימדים של כלכלה וחברה? האם הפכנו למדינה "אירופאית" שבה מתוכחים פוליטית ומצביעים על מדיניות כלכלית? עוד מוקדם לקבוע. גם אחרי חודש של מחאות כלכליות בכלל לא ברור שאכן עשינו את הדרך הזו. ההתעקשות החוזרת ונשנית של המחאה להגדיר את עצמה כ"לא פוליטית" מלמדת שאנחנו עדיין לא שם. אם זה לא פולטי אז בבחירות הבאות לא יצביעו על פי זה, כי אם שוב על פי מדיניות החוץ והבטחון של ישראל. מה שאומר שהממשלה יכולה לישון בשקט. למעשה, אם זה נכון, הרי שהנסיון לכאורה של הממשלה לשנות את המדיניות הכלכלית בה היא מאמינה, מיותר. אבל בכל זאת אני חושב שמשהו השתנה, גם אם לא ילכו להצביע על הנושאים הכלכליים, חברי הכנסת והשרים יודעים עכשיו שהפופולאריות שלהם תלויה גם בנושאים אלו. אם בעבר יכלה להתקבל כל החלטה כלכלית והציבור היה רואה בה גשם משמיים, הרי שעכשיו הציבור רואה בנציגיו כאחראים להחלטות הכלכליות שהם מקבלים. גם זה משהו. הרבה מאוד אפילו.

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: