אישה צעירה ומאבטח

עמדתי היום, כרגיל לימי ראשון, בתור לאוטובוס שעולה לירושלים. שתי שורות לפני עמדה אישה צעירה וגבוהה בלבוש שמסגיר את שייכותה הדתית (מוסלמית). היא החזיקה תיק יד כבד, שקית עם דברים ותיק גב. במהרה ניגש אליה איש בטחון ממושקף ושמנמן שמזג האויר החם של היום ניכר היטב בחולצתו. הוא היה נמוך ממנה לפחות בראש, ובקול חלוש ביקש ממנה לראות תעודת זהות. סיטואציה לא נעימה. לשני הצדדים, כמו גם לכל יתר הנוסעים מסביב, היה ברור לחלוטין שאיש הביטחון מבקש דווקא ממנה להציג תעודת זהות בגלל שהיא מוסלמית, או כהגדרתו מעוררת חשד.

בעברית רהוטה ובטחון מאולץ, שכן ניכר היה היטב שהסיטואציה מפריעה לה מאוד, סרבה האישה להציג לו תעודת זהות ומחתה על כך שרק ממנה מתבקש להציג תעודה. כנראה שלא היה עליה אחת כזו, יתכן ואינה אזרחית כלל או שאולי שכחה אותה בבית. איש הבטחון הרגיש מבוכה רבה, לטובתו יש לציין כי על אף המבוכה הניכרת לא איבד את שלוותו ולא הרים את קולו. שני הצדדים רצו לסיים את העימות הלא נעים במהרה אך לא ידעו איך לסגת. בשלב זה האישה הצעירה כבר נראתה פגועה מאוד ובמתח ניכר, היא רצתה להגיע הביתה ופחדה שאיש הבטחון יממש את איומו ויזמין משטרה. היא יכלה לנחש היכן תבלה את הלילה מוסלמית צעירה ללא תעודות אם יביאו בשבילה ניידת משטרה.

למרבה המזל היא נפלה על איש בטחון נחמד, אם כי אני בטוח שהיא לא חושבת ככה וחזרה הביתה בהרגשה קשה של השפלה. האיש הסכים לבסוף, לאחר שיחה קצרה במכשיר הקשר, לבדוק את חפציה במקום תעודה ולתת לה לעלות לאוטובוס שהגיע מכבר. האישה ישבה בקדמת האוטובוס בפנים מעט עצובות כל הנסיעה. בירושלים שוב חלקנו אוטובוס מהתחנה המרכזית להר הצופים. היא ירדה תחנה אחת אחרי, משם אפשר ללכת או כמה מטרים למעונות הסטודנטים או לרדת ברגל ולחצות את הוואדי למחנה הפליטים שועפאת.

עד כאן הסיפור הקטן שבודאי מתרחש על בסיס יום יומי במקומתנו. סיפור שבו כולם צודקים. הסיטואציה שבה נציג בטחוני ניגש לאדם, רק בגלל מוצאו, צבעו או דתו ומבקש להזדהות או לעבור בדיקה בטחונית הוא מצב מאוד לא נעים ועל גבול המשפיל – במקרה הזה לשני הצדדים. גם איש הבטחון בסיפור הרגיש לא נעים ואני בטוח שגם אחר הצהריים שלו נהרס. עבור האישה הצעירה ההשפלה והמתח היו גדולים אף יותר כמובן. בעולם ליברלי ואידאלי זה לא אמור לקרות. אבל אני לא בא להגיד כאן שזה לא צריך לקרות, כי לצערי אין באמת ברירה. כמו האישה, גם איש הבטחון צודק. מדינת ישראל נמצאת במלחמה עם מדינות מוסלמיות, בשליטתה של ישראל שטחים כבושים בהם חיים מיליוני פלסטינים מוסלמים. למוסלמים יש יותר סיבות לשנוא את המדינה שלנו, ולצורך העניין גם אותנו כאזרחיה מאנשים שאינם מוסלמים. על כן אדם שבברור הוא מוסלמי, אוטומטית כמעט מהווה פוטנציאל לחשוד ביום ראשון אחר הצהריים בתל אביב. זה לא מתוך גזענות, זה מתוך הבנה שיש למוסלמים סיבה לשנוא אותנו, ושחלקם פועלים נגדנו באופן לוחמני ואלים מסיבה זו. הדרישה לבידוק בטחוני קצר ו/או הצגת תעודה מזהה היא סבירה, גם אם ניתנה לאדם אחד בלבד, במקרה זה אישה, בגלל מראהו החיצוני ושייכותו הדתית.

ושוב מצד שני, זו כאמור סיטואציה מאוד לא נעימה בעלת השלכות קשות. במיוחד למי שאמורים להיות חלק בלתי נפרד מהמדינה הזו, אזרחי ישראל הערבים. מכיוון שכך, האחריות לפתרון הבעיה הזו נמצאת קודם כל אצל המדינה שחייבת זאת לאזרחיה. גם אזרחיה הערבים, וגם אזרחיה היהודים המאבטחים שזכאים גם הם לא להידרש לסיטואציות מביכות כאלה.  והדרך היחידה לפתור את הבעיה הזו היא שלום. או לפחות סיום הכיבוש וקביעת הגבולות הסופיים של מדינת ישראל; יחסי ישראל עם הפלסטינים אינם לוקסוס שבו אנחנו מוותרים לפלסטינים ופותרים להם בעיות לאומיות – הם צורך מהותי של מדינה השואפת ליחסים חברתיים נורמאליים ומרגישה אחריות כלפי אזרחיה; השלום חשוב כמובן כפתרון לסכסוך והאלימות בשטחים, אך הוא חשוב לא פחות מכך ליחסים בתוך מדינת ישראל ולחברה אזרחית בריאה יותר.

נ.ב. קיבלתי מייל ממישהו בשם רונן מפרויקט הדמוקרטיה בבקשה להפיץ פרויקט תוכן חדש שלהם בשם הכתובת על הקיר. אני מודה שלא הכרתי אותם קודם, אבל זה נראה לי פרויקט ראוי ונחמד אז אני נענה לבקשה ומפיץ הלאה את הלינק.

תגובה אחת

  1. אמן ואמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: