מה ליברמן רוצה?

השאלה שבכותרת היא אחת מהשאלות המרכזיות בפוליטיקה הפרלמנטארית בישראל בשנים האחרונות. אין ספק שכוחו הפוליטי של ליברמן רב מאוד ומתעצם. למעשה הוא כנראה האדם הבודד, עם הכוח הפוליטי הרב ביותר במדינה. אבל האם יש לו תוכנית על? האם יש לו שאיפות ספציפיות לעתיד של מדינת ישראל? או שאולי בעצם הוא זורם עם הזמן ולא פועל לפי תוכנית מסודרת? שאלה גדולה שאין לי תשובה עליה. עוד לא שמעתי את האדם שהביא טיעון משכנע לכאן או לכאן. אולי אפילו ליברמן עצמו לא יודע.

ליברמן מנהיג מפלגת ימין קיצונית בסגנון אירופאי (היינו כזו שמתרכזת בזרים ובטחון פנים ולא בשטחים כמו מפלגות ימין קיצוני ישראליות קלאסיות). דמותו של ליברמן נמצאת במרכז המפלגה הן מבחינת הוויתה והן מבחינה פוליטית. ליברמן קובע את הטון, ליברמן בוחר את האנשים, ליברמן מחלק תפקידים, ליברמן מאשר יוזמות וכ"ו. יש כאלה בישראל, בינהם פרשנים פוליטיים בכירים, שחושבים שמדובר בגאון פוליטי. יתכן, אבל אם להכניס את התופעה למסגרת אז ליברמן לא עושה שום דבר שונה ממה שרואים ממפלגות ימין קיצוניות באירופה: הוא מדגיש ערכים של אנחנו-מול הם, שנאת זרים, פרטיקולריזם והסתגרות מהעולם העוין, הדגשת עקרונות של בטחון אישי ובטחון פנים, פנייה למעמד הבינוני הנמוך ולצעירים חמומי מוח, ושימוש ברטוריקה אנטי ממסדית מובהקת. מדובר באסטרטגיה יעילה- בכל העולם זה פשוט עובד. כל מי שמרגיש שהוא לא מאוד מצליח, ובגדול מישהו דופק אותו, ויש לו בעיה רצינית עם המדינה, ועם כל מי ששונה ממנו- אז ישמח להצביע למפלגה שאומרת לו בדיוק את זה: המדינה אשמה, המדינה והליברלים שמבקשים ממך להתחשב גם באחר, וכל הזרים האלה שמסתובבים לך בין הרגליים. בישראל בגלל השסעים החברתיים, כולל השסע הביטחוני, התופעה חזקה קצת יותר. לבוחר הישראלי יש אופציות: אם הוא חרדי ו/או מזרחי הוא מצביע לש"ס, אם הוא חילוני ואשכנזי (ובמיוחד דובר רוסית) הוא מצבעי לליברמן. כאשר כל המפלגה מרוכזת סביב ליברמן בלבד, אז יוצא שלליברמן אישית יש 15 מנדטים (11.5% מהאלקטורט). כוח פוליטי אדיר אותו הוא מנצל היטב.

אז זו התופעה, השאלה היא אם היא מלמדת על תוכנית על להתעצמות של גאון פוליטי, או על אופורטוניסט: איש ימין בעל תפיסות סמי-פאשיסטיות כמו לה-פן בצרפת, שפשוט בגלל שיטת הבחירות היחסית הנהוגה בישראל מצליח לממש את מלוא הפוטנציאל של כוחו הפוליטי בקלפי; מישהו שאין לו שום תוכנית למעט זו שמה שהוא עשה עד עכשיו הולך לא רע, ושם הוא רוצה להישאר גם בהמשך. מי משתי האופציות? אין לי מושג. באמת שלא.

אבל בו נגיד לצורך הדיון שיש  לו תוכנית על. על פי ההתבטאויות והדגשים הלא תמיד נסתרים של ליברמן, יש רק מסר אחד משמעותי שלו שאפשר ליחס לתוכנית על. משהו מספיק גדול בשביל להצדיק הכנה מוקדמת ארוכה. משהו שבינתיים אין לו את הכוח הפוליטי להשיג ולכן הוא צריך עוד להתעצם: שינוי שיטת הבחירות. אם יש משהו שליברמן עקבי בו ביותר זה רצונו הגלוי לשנות את שיטת הממשל לכזו שתאפשר משילות גדולה יותר. אפשר ליחס את השאיפה הזו פשוט לרטוריקה אנטי ממסדית. אם הממסד דפוק, אפשר לבטא זאת על ידי זה שאומרים שהוא לא מתפקד. ואם הוא לא מתפקד אז אפשר לשנות את זה על ידי שינוי השיטה. ליברמן לא מסתיר את שאיפתו לשנות את השיטה לשיטה נשיאותית. אל תטעו, לא נשיאותית כמו בארה"ב שם הנשיא מוגבל ונבלם על ידי שני בתי הקונגרס. ליברמן רוצה שיטה נשיאותית סמי-דיקטטורית כמו ברוסיה. הוא לא יודה בזה, אבל המשמעות של שיטה נשיאותית בה הנשיא גם לא חייב בפני הפרלמנט וגם לא מפוקח על ידו היא בדיוק זו. כל ההצעות האופרטיביות של ליברמן לשינוי השיטה הם ברוח זו.

תיאוריה אחת אומרת שליברמן מטפטף כל הזמן את הנושא של שינוי שיטת הבחירות לתוך הקונסנזוס. הוא מחכה לבחירות הבאות ומקווה להיות שם לשון מאזניים קריטית. עם 17-20 מנדטים הוא יוכל לבוא לשתי המפלגות הגדולות ולהציב דרישה לשינוי שיטת הבחירות. הכתובת שלו במקרה כזה, אומרת התיאוריה, היא לא ביבי כי אם ציפי ליבני. קדימה תהיה רעבה מאין כמוה לאחר הבחירות לשלטון. הלחצים בתוך קדימה יהיו כאלה שליבני תסכים לקבל כל הצעה שתבטיח לה הרכבת ממשלה. ליברמן ידרוש אז רק תמורה אחת- שינוי שיטת הממשל מראש. קדימה לא תוכל לסרב מכיוון ששינוי שיטת הממשל הוא סעיף מרכזי גם במצע של קדימה.

האם זו תוכנית העל של ליברמן? בו נגיד שאכן תשונה השיטה ונעבור לשיטה פחות יחסית עם בחירות נשיאותיות. בהנחה שהמעבר לא יהיה ישיר לדיקטטורה כי אם לדמוקרטיה נשיאות בנוסח צרפת נגיד, אז דווקא מפלגה קיצונית כמו זו של ליברמן צפויה להפסיד. השיטה היחסית היא השיטה המעודדת ביותר מפלגות קיצון מכל השיטות הקיימות. שיטה רובית בישראל למעשה תמחוק את ישראל ביתנו. יכול להיות שבטווח הרחוק לליברמן ממש אין שום בעיה עם זה. אם שינוי שיטת הממשל היא מטרת העל של ישראל ביתנו, אז מרגע שתושג אין עוד שום צורך במפלגה. אז, אם תגובש תוכנית על אחרת, היא יכולה להיות משהו בסגנון השתלטות על הליכוד. ליברמן כמועמד יחיד של הימין עוד יכול להיבחר לנשיאות.

בנתיים מספרים לנו שממילא הכל עומד להשתנות בתוך שבועיים. עד חודש מרץ צפוי היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד ליברמן. ליברמן במקרה כזה הבטיח להתפטר. זה יהיה מבחן מעניין. אם ליברמן רציני בשאיפותיו אז ההתפטרות תהיה רק צעד ראשון בהחרפת הרטוריקה והפעולה. שבירת כלים מוחלטת (תוך כדיי שמדמים שיתוף פעולה איתם). אין דבר טוב לאיש בעל רטוריקה אנטי ממסדית מאשר שהממסד עצמו רודף אותו ומעמיד אותו לדין. תשאלו את אריה דרעי עם ה-17 מנדטים שהשיג לש"ס ב-1999 תחת הסיסמא "הוא זכאי". אם ליברמן יתפטר עכשיו, כפי שהחוק מחייב אותו ממילא, הוא עדיין יכול לרוץ מחדש לבחירות הבאות. אפילו יהיו הם תוך שלושה חודשים. במקרה כזה הוא יקבל לגיטימציה ציבורית בעודו מועמד לדין. הכרזת מלחמה על השיטה הפוליטית הקיימת במדינה.

אבל בהחלט יכול להיות, ואולי אפילו סביר יותר, שהאופציה הראשונה שתיארתי היא הנכונה: ליברמן איננו אלא שחקן פשוט. הוא אומר מה שהוא חושב פחות או יותר, ומשחק אותה קצת בלתי צפוי וקיצוני, לא כי יש לו תוכנית פוליטית מבריקה אלא פשוט כי זה עובד. במצב כזה כוחו של ליברמן מוגבל ביותר. הוא נהנה מהשיטה היחסית במדינת ישראל ולא יותר. כן, יש לפוליטיקה שלו ולחוקים שמפלגתו מעבירה השלכות קשות על החברה בישראל, אבל אין כאן שום מטרה נסתרת. ללא ליברמן המפלגה תעלם ממילא, או שיצוץ לה איזה יורש חדש. כתב אישום יוציא את ליברמן מהזירה הציבורית לכמה שנים. הוא יחזור מאוחר יותר, שוב למפלגה של 10 מנדטים פלוס מינוס (בדומה למסלול שעושה אריה דרעי עכשיו?). לא משהו שדמוקרטיה לא מסוגלת להתמודד איתו. ימים יגידו אני מניח.

אז מה אתם אומרים, מה ליברמן רוצה?

 

9 תגובות

 1. אותי הוא פשוט מפחיד

 2. רז תכתוב מתישהו על שיטות בחירה שונות אפשריות.
  ב ק ש ה

 3. אישית אני מאמין שליברמן איננו אלא שחקן פשוט.
  וחוצמזה, הוא לא מפחיד אותי. הוא פשוט משתמש בחומרים האנושיים שיש בחברה שלנו כדי להצליח לצבור כח פוליטי(שתכל'ס, זאת תכנית העל המקובלת בפוליטיקה שלנו: כח לשם כח). זה לא שלפניו הבוחרים שלו לא היו קיימים. וגם אחריו הם ימשיכו להתקיים. 10-15 אחוז ימין קיצוני זה נראה לי נתון שמאפיין כל חברת מהגרים נורמלית, בטח ובטח חברה המצויה בקונפליקט מתמשך עם שכניה

  • הכי נראה לי, שהוא רוצה לשנות את שיטת המשטר כדי להבחר בצורה דמוקרטית, ואז לעשות הפיכה תוך הקעת כל המתנגדים לו כבוגדים (ועד אז כבר יהיה עונש מוות על בגידה ע"פ ליברמן) ולשלוט כאן כמו פוטין.

 4. תגיד מה עושה אותו קיצוני ?
  מבחינה כמותית, אני בטוח שלישראל ביתנו יותר גדולה מהמפלגה בה אתה תומך.

  אולי אתה מאמין שהוא קיצוני כי הוא דעותיו רחוקות משלך? עדיין, חלק גדול מאוד מאזרחים שווי זכויות ושכל אליך, בוחרים לתמוך בו, לא יכול להיות שיש להם סיבות טובות ?

  • ישראל ביתנו לא יותר גדולה מהמפלגה שבה אני תומך משתי סיבות עיקריות:
   1. נכון לעכשיו אין מפלגה שאני תומך בה. ויש עוד זמן עד הבחירות.
   2. אני עקרונית תומך במפלגות גדולות בלבד. מפלגות שלא מחפשות שלטון לא מעניינות אותי. אני ריאליסט.

   לגופו של עניין, אין קשר בין הגדרה של מפלגה כקיצונית לבין מספר המנדטים שלה או התמיכה הציבורית. אחוזי תמיכה מגדירים מפלגת שוליים, ואין ספק שישראל ביתנו איננה מפלגת שוליים בישראל. הקיצוניות מתיחסת לתכנים של המפלגה ביחס לרצף האידיאולוגי המרכזי. כפי שציינתי, המסרים של ישראל ביתנו הם קיצוניים על הרצף האירופאי הקלאסי של ימין שמאל חברתי-כלכלי. ישראל ביתנו דומה מאוד למפלגות הימין הקיצוניות בצרפת, איטליה ועוד. בשנת 2002 זכה לה-פן לעלות לסיבוב השני לנשיאות צרפת מול שיראק. זה לא הפך את הפרונט-נציונאל (מפלגתו) לפחות קיצונית.
   גם ברצף הדומננטי בישראל- ימין שמאל ניצי-יוני- אני חושב שאפילו ליברמן היה מודה שהוא ממקם את מפלגתו קרוב מאוד לקצה הניצי ביותר של הרצף. כך שגם מבחינה זו הוא קיצוני.
   הקיצוניות אם כן היא הבחנה אמפירית, ולא ביטוי גנאי שיפוטי.

 5. איתמר, עמדה פוליטית קיצונית לא נמדדת בהשוואה לרוב הפוליטי העכשווי, אלא בהשוואה לעקרונות הדמוקרטיה הליברלית והרצף האידיאולוגי הקלאסי (שמתחיל בטוטליטריזם קומוניסטי מהשמאל ומסתיים בטוטליטריזם פאשיסטי מהימין). ליברמן מייצג עמדת קיצון בעצם זה שהוא שולל זכויות יסוד דמוקרטיות כמו הזכות לשוויון (בין יהודים לערבים) או חופש הביטוי.
  גם אם תשעים אחוז מכלל ציבור הבוחרים במדינה מסוימת מצביע לאידיאולוגיה מסוימת, זה לא הופך אותה ל"מתונה", אלא פשוט מצביע על הקצנה של כלל המערכת הפוליטית.

 6. […] ההזוי שלהם. הפוסט השני הנקרא ביותר הוא פוסט על מה רוצה ליברמן מחיינו. הפוסט הנצפה ביותר ברבעון האחרון הוא הפוסט על […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: