בקצרה

אני חייב לחזור לכתוב התיחסויות קצרות, כי אין לי זמן לארוכות, וכי אחרת אני אשכח. אז כמה דברים קצרים מחדשות היום:

* שמגיע כל הכבוד, אז כל הכבוד; ללא אחר מאשר שר החוץ שלנו, אביגדור ליברמן, שדורש להקים חדר מצב בשדה התעופה בן גוריון שימנע מצבים של טרטור מיותר של תיירות חוץ בישראל.  ליברמן אמר בקול ישראל ש"אם אנחנו רוצים להיות מדינה ידידותית לתייר, הבידוק בבן גוריון לנכנסים זרים חייב להשתנות". יפה ונכון. כמה חבל רק שההסלמה בשנים האחרונות ביחס לתיירים בגבולות הארץ ולדמויות חשובות המבקשות להכנס לישראל, נובעת בראש ובראשונה מהאוירה הציבורית והאוירה המערכתית כלפי תושבי חוץ,  אליהן אחראי ליברמן באופן ישיר. בכל מקרה יוזמה מבורכת, כדאי שיצא ממנה משהו.

* אבירמה גולן מזכירה לנו את ה"פרשת גלנט" האמיתית, זו שלא מדברים עליה בכלל.  גלנט ניכס לעצמו קרקע ציבורית בישוב בו הוא גר, בשטח של יותר מ-30 דונם, ועשה בה כבשלו, וללא היתרים. השר מיקי איתן, באומץ רב יש לאמר, הוא היחיד שמדבר על הנושא. גלנט מצטייר מהפרשה הזו כדמות כוחנית ונצלנית שרואה במעמדו כמצדיק טובות הנאה שלא מן העניין ועל חשבון הציבור. לא דמות שהיינו רוצים לראות כראש הצבא. מה שמעניין הוא אבל שהתקשורת פשוט כאיש אחד החליטה שהנושא הזה לא מעניין. אין אף עיתון שהקדיש לנושא הזה כתבת תחקיר רצינית (תיקון: חוץ מכאמור קלמן ליבסקינד במעריב כפי שמציינת גולן) . אף מהודורת חדשות לא נפתחה בזה. יכול להיות שגם עורכי התקשורת חושבים שפשוט מגיע לו?

* ידיעה קטנה שראיתי בעיתון מדברת על כך שהישראלים והאמריקאים מגנים את סגן שר ההסברה של הרשות הפלסטינית שאמר שהכותל המערבי אינו חלק מבית המקדש, ולכן אין לו משמעות דתית בשביל היהודים.  בעיני מדובר בהתבטאות טיפשית במיוחד מבחינתו של הדובר, אבל גם מעניינת. קודם כל לעובדות ההיסטוריות: אכן הכותל המערבי אינו חלק מבית המקדש. מדובר בקצה המערבי של הרמפה שנבנתה על צלע ההר ע"י הורדוס הגדול, על מנת ליצור רחבה ישרה לחצר החיצונית של בית המקדש. בודאי שבימי קדם לא יוחסה כל חשיבות דתית לרמפה הזו. יתרה מזו, האריסטוקרטיה הדתית בתקופת בית שני לא התלהבה, בלשון המעטה, מהבנייה של הורדוס (בעיקר בגלל זהות הבונה עצמו). אבל במשך השנים, על המקום שבו היה בית המקדש (בית המקדש השני לפחות) נבנה מסגד מוסלמי גדול המכונה הר הבית. היהודים לכן, כברירת מחדל, אימצו תחליף קרוב- הכותל המערבי. קדושת המקום עברה מהאיזור הגיאוגרפי שבו הונח מסגד, הצידה לאזור שלא היה בו חפץ למוסלמים ואשר היהודים יחלו להתייחס אליו כאל ברירת מחדל דתית. עכשיו בה סגן שר ההסברה הפלסטיני ומבקש להזכיר לנו שבעצם לכותל אין משמעות היסטורית כי הוא לא חלק מבית המקדש. נכון, הר הבית זה חלק מבית המקדש, הכותל לא. אתה באמת רוצה שאנחנו נזכור את זה? ולגבי המשמעות הדתית או הקדושה, הקדושה היא איפה שבני האדם שמים אותה. במאות האחרונות היהודים הדתיים שמים אותה בכותל המערבי. זה נוח לכולם, אז בואו נשאיר את זה ככה, בסדר?

4 תגובות

 1. תיקונים קלים:
  לרמפה, שכונתה בזמן בית המקדש "עזרת ישראל", כן היה מעמד של קדושה. לכן גם כיום חל איסור להיכנס אליה.
  "כיפת הסלע" איננה מסגד, וקדושת המקום נובעת מהסלע שתחתיה, הקדוש למוסלמים(וכמובן, גם ליהודים)ולא מהיות המבנה מסגד.
  וכשמותאווקיל טהאה אומר שהכותל איננו חלק מבית המקדש, הדברים דומים לכך שליברמן יאמר שכיפת הסלע איננה מסגד. העובדות נכונות – המחאות קשורות לכך שמישהו זר נוגע בדבר שקדוש לקבוצה מסויימת. אגב, זה גם דומה למצב היפוטתי בו עיתונאי ימחה על מינויו של רמטכ"ל שמצפצף על החוק. שכן ישראל, כך נדמה לי, היא מדינה דתית בה הבטחון הוא הדת השלטת. אם היית רמטכ"ל, ראש שב"כ או מוסד – אתה כמו כהן דת בכיר, בעל זכויות יתר.

 2. תוספת לנקודה השניה-
  מעבר לתחקיר של קלמן ליבסקינד, בן כספית כתב על הפרשה במשך חודש בכל טור שלו במוסף הסופ"ש של מעריב בימים של הקמפיין לבחירת הרמטכ"ל. כמו כן, הוא מזכיר אותה מידי פעם ומעדכן על פעילותו של השר איתן בנושא.

  • טוב אני מודה, אני לא קורא מעריב, ובטח שלא בן כספית. אבל אפשר להסכים שבגדול אין על זה שום הד תקשורתי. אני לא אומר שאין לזה מודעות כלל. עובדה שכולנו יודעים מזה. אבל זה לא עניין. האוירה הכללית היא שלאף אחד לא אכפת מזה. על פרשת המסמך, שהרבה פחות מעניינת לדעתי, מדברים עד היום. על זה לא.

 3. אני בעד רשומות קצרות….הן מאוד מדוייקות , קריאות וחדות. יופי שאין לך זמן …..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: