ביבי א' וביבי ב'

ביבי א' מבטיח לבוחריו שהוא איש ימין, הוא מתנגד להקמת מדינה פלסטינית, בעד חיזוק ההתנחלויות, וחושב שכל פעולה פיזית מדינית הינה ויתור לצד השני, סימן של חולשה וסכנה בטחונית. ביבי א' חושב שידה של אירן בכל וישראל נמצאת במלחמה קרה קשה עם מנהיגי האייטולות באימפריה הפרסית. כל "ויתור" יראה כצעד של חולשה ויאפשר לאיראנים להתקרב עוד יותר לגבול הישראלי ולהקים בסיסי טילים בלב העורף. ביבי א' הבטיח לבוחריו ממשלת ימין וקיים.

ביבי ב' הוא מדינאי נבון ופרגמטיסט. ביבי ב' רוצה להרשם בספרי ההיסטוריה וכל מה שמעניין אותו זה הכוח השלטוני והכבוד המדינאי. ביבי ב' רוצה שלום ורוצה הסכם אבל רק בתנאי שהוא יהיה זה שיוביל אותו, כי אפשר לסמוך באמת רק על עצמו. לכן לממשלות שמאל ביבי מתנגד בתוקף- הוא לא סומך על חבורת הפחדנים הזו. אבל כשהוא בראשות הממשלה הוא מוכן לויתורים כואבים ולמו"מ מדיני. רק תנסו אותו והוא מחזיר את כל השטחים ואת הגולן ועושה שלום כפול עם סוריה ועם הפלסטינים ובכלל עם כל מדינות ערב. ביבי ב' הוא ראש מחנה השלום האמיתי. הוא שמאלה מרבין כלשונו של עיתונאי בכיר בהארץ (טוב, אריה שביט), ברק יודע זאת ועל כן ברק נכנס לממשלתו. ביבי ב' קשוב לעולם, הוא מנסה להסביר למרקל, סרקוזי ואובמה שאם רק יתנו לו צ'אנס הוא יוכיח שהוא מסוגל לספק את הסחורה ובגדול. מטרתו של ביבי ב' היא להרשם בהיסטוריה כזה שהביא סוף סוף לסיום הסכסוך ולחתימה על הסכם שלום. אם אפשר תוך שנה.

איזה ביבי אמיתי? האם יש ביבי אמיתי? ביבי יצר לעצמו את תדמית השקרן משני הצדדים בצדק, כשמשחקים משחק כפול במוקדם או במאוחר מסתבר לאחד הצדדים ששיקרו לו. אבל זה שביבי שקרן במילים, לא אומר שהוא אינו קוהרנטי במעשים. אני נותן קרדיט רב לבנימין נתניהו. אני לא סובל אותו ברמה האישית, ולא מסכים עם דעותיו כלל, אבל אני חושב שהוא קוהרנטי. ביבי באמת ובתמים ימני.  ביבי א' הוא הביבי האמיתי:

 ביבי לא שיקר לבוחריו. על כן הוא הקים קואליציה עם מי שהוא עצמו כינה "השותפים הטבעיים שלנו"; השותפים הטבעיים הם לא מפלגת מרכז כמו קדימה כי אם מפלגות הימין הקיצוני ש"ס, ישראל ביתנו והבית היהודי (או מפד"ל או איך שהם לא נקראים עכשיו). בשבעיית השרים, גוף פוליטי שהוא הקים כתחליף לממשלה הגדולה, הוא בחר את אביגדור ליברמן, אלי ישי, בני בגין ובוגי יעלון ארבעת הימנים הבטחוניים הגדולים ביותר של הכנסת הזו (להוציא המפלגה הכהניסטית). אהוד ברק (גם הוא מזמן לא סמן של שמאל) ודן מרידור הם הקישוט הדיפלומטי.

רק בשבוע שעבר הודה ביבי בגילוי לב כי הוא אינו מסוגל להמשיך בהקפאה, לא בגלל שהיא אינה רצויה או אינה הדבר הנכון לעשותו, אלא בגלל שאם יעשה כן תתפורר הקואליציה שלו. ביבי במילים אחרות מודה שהקואליציה אותה בנה, ואותה אין לו שום כוונה להחליף, אינה קואליציה לשלום. אפילו לא להקפאה. מטרתו של ביבי לקדנציה זו היתה ועדיין אחת: להחזיר את המפתחות למדינה אחרי כמה שיותר זמן, בכמה שאפשר אותו מצב. מורשת יצחק (שמיר)- סטאטוס קוו. בשפה האמריקאית :don`t rock the boat. זה האידאל, זו המטרה. ובדרך למטרה כל האמצאים כשרים.

אם ביבי היה מכריז על כך בפומבי העולם הדמוקרטי היה צולב אותו. הוא היה הופך לאישיות בלתי רצויה. ישראל היתה מקבלת גינויים באו"ם כל שני וחמישי  ואמריקה לא היתה מטילה וטו. כי בעולם יש קונסנזוס אחד ברור: הסטאטוס קוו אינו טוב. על כן, מנהיג שרוצה לשמור על הסטאטוס קוו כמדיניות חייב לשחק במשחק של שיחות. שיחות הן הדרך הטובה ביותר להרדים את המבקרים מבלי לעשות כלום.  מה הבעיה לדבר ולדבר, העיקר שבסוף לא מגיעים לשום מקום. האסטרטגיה של שנה שעברה היתה הקפאה. הקפאנו ל-9 חודשים= 9 חודשים לא צריך לעשות שום דבר מדיני. ואכן שום דבר מדיני לא קרה (לכל אלה שהיללו את ההקפאה כסימן לכוונותיו השמאליות של ביבי…). אבל תשעת החודשים עומדים להסתיים וצריך טקטיקה חדשה. המבצע לחגים תשע"א אם כן: שיחות ישירות. יופי, זה יחזיק מעמד לפחות עד החגים הבאים. ואז כבר נכנסים לשנת בחירות… מתכון בטוח לאיך לעבור ארבע שנים בלי לעשות כלום.

אז לכל מי שחושב שביבי משקר לציבור בישראל וכן עם אובמה, צר לי לאכזב (או לשמח). ביבי של אחרי הבחירות הוא אותו הביבי של לפני. עכשיו נותר לנו רק לחכות ולראות האם האסטרטגיה של סטאטוס קוו היא גם נכונה. כי יש גם את ההשקפה שאומרת שלא ירחק היום והסטאטוס קוו יתפוצץ כך או כך, ומוטב להיות מוכנים מאשר מופתעים. נחיה ונראה.

4 תגובות

  1. אני דווקא חושב שביבי האמיתי בכלל לא מבין במדינאות, (למרות שפעם הוא דווקא כן החזיק מעצמו בתחום זה) אלא רק ביחצ"נות, ולכן המשחק שלו הוא בעיקר משחק פוקר של שחקן עם קלפים גרועים שמנסה למשוך זמן כמה שיותר בלי לחשוף את חוסר הבנתו(ועובדה שכל פעם שיש איזה ארוע דרמטי – כמו המשט – הדורש איזו התייחסות מצידו – הוא פשוט מתעלם עד שאין לו ברירה). בגלל שהוא נחשב לימני, הוא מעדיף לשחק פוקר עם קואליציית ימין, איתה הוא יכול למשוך זמן יותר בקלות. להיכנס למהלכים מסובכים של מו"מ או מלחמה זה לא לליגה שלו – והוא יודע את זה. ואילו שמיר, בניגוד אליו, בחר בקפאון לא כברירת מחדל, אלא מלכתחילה, כמדיניות.

  2. […] עכשיו בלי לחזור יותר מידי על דברים שכתבתי בפוסט על ביבי א' וביבי ב'. הבעיה היא שבגלל שאני כותב עכשיו סמינר על השפעות של […]

  3. […] אז את דעתי על ביבי א' מול ביבי ב' הבהרתי כבר בעבר. אני חוזר ואומר שהתפיסה שלי איננה צינית כלפי ביבי. […]

  4. […] מדינית. את המחשבות שלי על ביבי פירטתי בפוסט החביב עלי ביבי א' וביבי ב'. החלקים המעניינים יותר בנאום אובמה היו דוקא החלקים שלא […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: