אם תרצו, אין זו מדינה

כבר זמן רב שאני רוצה לכתוב על תנועת אם תרצו, אבל המחשבה מעוררת בי לרוב גועל. אבל כמו בסיפור המשט, אין ברירה לבלוג פוליטי אלא להתיחס.

לכאורה צריך להזהר במילים, שכן תנועת אם תרצו כבר הגישו תביעת דיבה נגד קבוצה בפייסבוק (!) שהעיזו לכנות אותם פשיסטים(!!) ואיימה בתביעה כנגד ויקפדיה בגלל שתחת הערך אם תרצו הופיע שהתנועה ימנית (!!!). על פי פרסומים בהארץ, על כל תגובה שאם תרצו מעבירה לעיתון הם דורשים לפרסם כלשונה ובמלואה אם לא יתבעו משפטית העיתון. רק מה, אלא הן בדיוק הדוגמאות המעולות לאופיה של תנועת אם תרצו. נחתום המעיד היטב על עיסתו. אני לא מתבייש להגיד שאם צרצו היא תנועת ימין פשיסטית שפועלת בשיטות מקרטיסטיות ופארוניות כנגד כל גילוי דעת יוני.

[פאשיזם לצורך הדיון הינה תנועה  בעלת מטרות פוליטיות, שמעלה את הלאומיות למעמד ערך עליון, שרודפת את כל המתנגדים לרעיון, שמייחסת פטריותיות בלעדית ללאומנות, שפונה לרגש, שמאדירה את הכוחניות והשובינזם, רואה את כל העולם במונחים של הם ואנחנו. התנועות הפאשיסטיות הן עממיות לרוב ופועלות בפופוליזם]

הטקטיקה של אם תרצו פשוטה למדי, היא יוצרת זיקה ישירה בין ציונות, ימניות ופטריוטיות ומגדירה כל מי שלא עולה בקנה אחד עם דעותיה (כלומר כל שמאלני או חשוד כשמאלני) כפוסט-ציוני. פוסט ציוניות הינו ביטוי קוד בו הם משמשים ללא כל קשר למשמעותו המקורית של המושג. כך לדוגמא ימנים שקוראים לשקול סיפוח השטחים כולל הענקת אזרחות לפלסטינים אינם נחשבים על ידי אם תרצו כפוסט ציונים. לעומת זאת מי שמגנה את התנהלות ישראל במשט שבוע שעבר הוא בהכרח פוסט-ציוני למרות שאין שום קשר בין זה לבין ציונות. מבחינתם של אם תרצו כל אדם וכל דעה פולטית במדינה יכולים לקבל ציון ציוני או פוסט-ציוני, על פי פירוש ימני כמובן. הנחת המוצא היא שמה שהוגדר כפוסט ציוני הוא בודאי רע מיסודו, שלא לאמר אנטישמי ולכן בוגד. בדומה לביטוי "קונמוניסט" שהוצמד לכל מי שלא חיבב את המשטר הרפובליקני בשנות החמישים בארה"ב כך "פוסט ציוני" פועל בישראל 2010.

תנועת אם תרצו היא תנועת הימין המסוכנת ביותר שכמה במדינת ישראל איי פעם. בדיוק בגלל הנופך המרכזי שהיא מייחסת לעצמה. שלא כמו ישראל ביתנו של ליברמן (איתה היא חולקת מאפיינים אידיאולגים רבים) אם תרצו אינה נתפסת כתנועה קיצונית או סקטוריאלית. זוהי תנועה חילונית, חוצה מפלגות, של צעירים משכילים ברובם. כאן בדיוק מסוכנותה: כאשר צעירי האקדמיה הם שמנהיגים תנועה פופוליסטית ולגיטימית בעלת מאפיינים פאשיסטים, סימן שהמדינה הליברלית בסכנה חמורה.

הסימנים  ניכרים באוניברסיטאות היטב, לא עובר יום שתנועת אם תרצו לא מקיימת הפגנה בתוך אוניברסיטה גדולה בארץ. בשבוע שעבר ישבתי בספריה יום אחרי המשט כאשר נכנסו שני פעילים של אם תרצו וחלקו מנשרים שקראו לבוא להפגנה בתוך הקמפוס כנגד העולם והצביעות התורכית.  ברוח התנועה  הוקם אתר אינטרנט שבו מתבקשים הגולשים להלשין על מרצים "פוסט ציונים" שמלמדים בקמפוס ולעיין ברשימה השחורה הקיימת על מנת להזהר מהם. הם גם פרסמו בעיתונים המצאות של דו"ח (שלא פורסם מעולם) לפיו 80% מהמחקר האקדמי על ישראל הוא פוסט ציוני.  בדיון סוער שהתקיים ברשימת התפוצה של מדעי המדינה בנושא, התלוננה מרצה אחת שהוזכרה על ידי אם תרצו כסוררת על קבלת מכתבי שנאה ואיום בדוא"ל.

האיום של אם תרצו הוא בכך שהם מבקשים לקבע את הסטנדרט לגבולות השיח במדינת ישראל על פי מדדים (ימניים) שלהם. בכך כל מי שבעל דעה שמאלית הופך לשיטתם ללא לגיטימי. סטודנטית כתבה שבוע שעבר  מאמר בישראל היום לפיו בשעות שאחרי המשט היא נורא כעסה "כעסתי על השמאל שמהר להאשים את ישראל", ויצאה להפגין מול השגרירות התורכית במסר שאנחנו (מי?) לא נכנע (למה?) .   צבירת הכוח של אם תרצו מרשימה במיוחד. ההפגנות השבוע נגד התקשורת הזרה (מי שלא ראה את הכתבה המפחידה במקור, כדאי) , נגד התורכים ואתמול נגד הפגנת השמאל הם ביטויים לפופלאריזציה גוברת של המסר של אם תרצו ונכונות של ציבור הולך וגדל לצאת למאבק עממי בשם ערכים אלו.

זה מדאיג, וזה בעיקר עצוב. התגובה של הרוב הישראלי למשט היתה מפחידה וחמורה הרבה יותר מהמשט עצמו. הציבור הישראלי בוחר להגיב למצוקה המדינית שישראל נמצאת בה בהסתגרות ובלאומנות (זוהי דוגמא טובה מדוע חרם עולמי קולקטיבי כנגד מדינה אינו פעולה אפקטיבית, ראה פוסט קודם על "החרם"). מאוד מדאיג. העתיד הפוליטי בישראל מעולם לא נראה רע יותר.

*עוד כמה מילים על המשט, על הממשלה ועל ישראל בכלל. בהשאלה מנתן יונתן:

"דוגית נוסעת, מפרשיה שניים, ומלחיה נרדמו כולם. אם לא יעורו כל מלחיה, איכה תגיע הדוגית לחוף?"

תגובה אחת

  1. […] אם תרצו, אין זו מדינה – רז שיינרמן, פוליטאה, 6 ביוני, 2010. […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: