החרם

הפלסטינים הכריזו על חרם של מוצרים שמיוצרים בתנחלויות. הם הוציאו חוברת צבעונית בערבית עם כל המוצרים שמיוצרים לטענתם בהתנחלויות וחילקו אותה לכל בית בגדה. הם שולחים פקחים לבתי עסק בשטחים לאכוף את החרם. הם מבטיחים שהשלב הבא בקרוב הוא איסור מוחלט על פלסטינים לעבוד בהתנחלויות יהודיות. החרם הוא חלק מדרך חדשה של פתח בהנהגת ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד והנשיא אבו מזן למאבק בלתי אלים בכיבוש.

הימין הישראלי כועס מאוד. מאבק בלתי אלים? נגדנו? למה מי אתם חושבים שאתם? אלימות אנחנו מוכנים לקבל מכם, אנחנו רגילים, אבל מאבק בלתי אלים? תכף תתחילו לעשות צעדות! בנימין נתניהו זעף, רובי ריבלין אמר שחרם על מוצרים מהשטחים זה כמו חרם על ת"א , סגן שר החוץ דני איילון אמר שזה חלק ממסע ההסתה של הרשות, הגדיל לעשות יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אופיר אקוניס שקרא לקחת את כספי הראשות הפלסטינית בתגובה ולהעביר אותם כפיצוי להתחלויות. מועצת יש"ע אמרה שמדובר בטרור, פיגוע כלכלי לא פחות, וקראה לממשלה להגיב כמו על כל פעולת איבה. כנראה שהפלסטינית פגעו בנקודה רגישה…

דרך המאבק הבלתי אלים היא הדרך הטובה והנכונה ביותר למיעוט מדוכא להתמודד עם מדינה דמוקרטית (שלא כמו במדינה דיקטטורית שם זה ממש לא עוזר). גנדי בהודו ומרטין לוטר קינג בארה"ב היו הראשונים שעלו על השיטה והבינו את רמת האפקטיביות הגבוה שלה. הסוד הוא שהנפגעים הישירים של האפליה מפסיקים לשחק את המשחק של הרוב ופשוט מסרבים לשתף פעולה עם הפגיעה בעצמם. צעדות, שביתות, חרמות, עמידות ברחוב אלה הם הכלים של מאבק בלתי אלים. לדמוקרטיה שמנסה ולו קצת להיות ולהראות ככזו קשה מאוד להתמודד עם זה. המתנחלים נלחצים בצדק. אכן החרם הפלסטיני כנגד מוצרי התנחלויות יעשה למפעל ההתישבות בשטחים נזק חמור יותר מכל פיגוע טרור.

אין להשוות בין החרם הזה לבין החרמות האקדמים והצרכניים שמוצעים בעולם כנגד ישראל. את החרמות הללו יש לגנות וגם להטיל ספק ביעילותם. אם כבר הם צפויים רק לחזק את עמדת הרוב במדינת ישראל בעד מדיניות ימנית קשוחה. ההבדלים  משמעותים: החרם האקדמי ושו"ת הוא חרם שלא מן העניין, על גופים שלא קשורים בהכרח ובכל מקרה לא ישירות, ועל ידי גורמי צד ג'.   לעומת זאת החרם הפלסטיני הוא חרם של הצד הנפגע ישירות כנגד הצד הפוגע ישירות(לפחות במושגים הסוביקטיביים של המחרימים).

האמת היא שאין צודק מהחרם הפלסטיני על מוצרי התנחלויות, ועוד יותר על עבודה בהתנחלויות. יתרה מזו, המצב שהיה עד כה בו הם לא החרימו ועבדו בהתנחלויות הוא המצב הלא צודק: הפלסטינים באים בדרישות לישראל, צודקות או לא זה בויכוח, אבל אין ויכוח על כך שמדובר בדרישות וטענות המכוונות בראש ובראשונה לכיבוש ולהתנחלויות. יש משהו בעייתי לטעון כנגד מישהו ובו בזמן להנות לכאורה ממוצרים ומשירותים שהוא מספק לך תחת אותה טענה. המתנחלים לא אחת טענו, במידה רבה של צדק, שהם מכלכלים את הפלסטינים ושאלה צריכים להודות להם. בלעדי המתנחלים, הם אומרים, לא היתה לפלסטינים עבודה.

אז הנה הרשות עושה מעשה, על מנת שדרישותיהם יעלו בקנה אחד עם מעשיהם, הם אוסרים על הפלסטינים לשכור, למכור ולעבוד בהתנחלויות. הרשות אף מבטיחה לפצות בכסף את המובטלים החדשים הצפויים ולדאוג למקורות פרנסה חדשים. פשוט אין שום דבר רע להגיד על זה.

כן מדובר במאבק, כן יש לו מטרות פוליטיות, וכן נראה שהוא מצליח. זה מלחיץ את המתנחלים? מה לעשות החיים קשים. עדיין, גם מי שמתנגד למאבק הפלסטיני וימני בדעתיו צריך לברך את הפלסטינים על בחירה בדרך של מאבק לא אלים, הוגן, הקושר קשר ישיר בין הדרכים והתביעות במאבק. דרך הטרור והפיגועים לא הובילה את הפלסטינים לשום מקום ורק יצרה שנאה וניכור בעולם, אולי בגלל זה המתנחלים מתגעגעים לזה. טוב עושים הפלסטינים בגדה שהפסיקו לשחק לידי המתנחלים.   בהצלחה.

* בנתיים בארה"ב, אובמה מבטל בבית הנבחרים את החוק של קלינטון "לא נשאל, אל תגלה" שאסר על הומוסקסואלים לחשוף את נטיותיהם המיניות בזמן שירות בצבא ארה"ב. להגנתו של קלינטון יאמר שהחוק הקודם אסר לחלוטין על הומוסקסואלים לשרת בצבא. בפועל החוק המדובר המשיך מסורת ארוכה של הומופוביה וחיים בפחד תחת צבא ארה"ב. ביטול החוק צריך עדיין לעבור בסנאט, אבל אפשר לסמן עוד כוכבית חיובית ליד אובמה.  (חבל רק שהוא עוד לא עשה כלום עם כתם הנפט הזה, זה יגמר בדם…)

4 תגובות

 1. מילים כדורבנות~
  מה שכן, הם מחרימים גם את התוצרת של רמת הגולן ושם לדעתי הם טועים. זה גם באינטרס של הפלסתינים להפריד בין הסטטוס המשפטי של רמת הגולן לסטטוס של השטחים הכבושים.

  ובאשר לאובמה- קראתי בהארץ ש BP (אם אני לא טועה בשם) עכשיו מזרימים בוץ למקום הדליפה על מנת לעצור אותה. אפשר לקוות להצלחה.

  ציונים לא מתנחלים.

  • דיברתי על העקרון. ובמאבקים כאלה העקרון זה רק מה שחשוב. בחוברת עצמה יש כמה "טעויות". הם לא עשו שעורי בית מלאים. וכן הם הכניסו גם כמה מוצרים מהגולן (אם כי לא את כולם). זה ממש לא משנה. וגם ממילא לא מגיעה יותר מידי תוצרת מהגולן למרכולים בשטחים.

 2. […] כנגד מדינה אינו פעולה אפקטיבית, ראה פוסט קודם על "החרם"). מאוד מדאיג. העתיד הפוליטי בישראל מעולם לא נראה רע […]

 3. […] החרם הפלסטיני על מוצרי התנחלות כפי שטענתי בהרחבה בפוסט קודם. אולם, הבקשה של שחקני תיאטרון ויוצרים שלא להופיע […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: